português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazílie: Aktuální informace ke koronaviru COVID-19 a informace pro cestovatele

Níže přinášíme aktualizované informace o stavu šíření koronaviru a o omezení pro české cestovatele do Brazílie.

Epidemie COVID-19 je na území Brazílie dle všech dostupných informací ve fázi postupného poklesu počtu nakažených i zemřelých. Přístup ke kvalitní zdravotní péči však může být v některých oblastech stále ještě obtížný s ohledem na omezené kapacity.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR a NÁVRAT DO ČR:

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přináší MZV ČR pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie Covid-19. Podrobná informace ohledně aktuálních pravidel vstupu a návratu do ČR se nachází na webové stránce Ministerstva vnitra ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BRAZÍLIE A TRANZIT:

Na základě platného vládního usnesení ze dne 12. 9. 2022 mohou vstoupit na území Brazílie rovněž krátkodobí cestovatelé (cizinci) bez ohledu na účel pobytu, pokud se prokáží dokladem o ukončeném očkování ANEBO potvrzením o negativním výsledku PCR testu v angličtině, portugalštině nebo španělštině. Omezení se nevztahuje na děti mladší 12 let.

Za ukončené očkování se považuje, pokud uplynula doba nejméně 14 dnů od aplikace druhé dávky vakcíny (případně první dávky, pokud se jedná o jednodávkovou vakcínu). V případě PCR testu, tento musí být proveden nejpozději 24 hodin před nástupem cesty.

Důrazně doporučujeme případným zájemcům o cestu do Brazílie ještě před cestou včas kontaktovat Velvyslanectví BFR v Praze za účelem potvrzení aktuálních podmínek vstupu!

3. DOPRAVA:

Je nutné počítat s tím, že fungování veřejné dopravy může být částečně omezeno. 

Z Brazílie lze momentálně odcestovat do Evropy komerčními leteckými spoji, a to především ze Sao Paula a Rio de Janeira. Aktuálně lze dle našich informací cestovat z Brazílie do ČR přes Amsterdam, Frankfurt, Paříž, Lisabon či Zurich.

4. OPATŘENÍ:

Aktuálně je postupně upouštěno od povinnost nošení ochranných pomůcek (roušek) na veřejnosti všude ve vnitřních i venkovních prostorech. Od těchto opatření se postupně upouští v závislosti na rozhodnutí vlád jednotlivých federálních států, např. v hl. m. Brasília skončila povinnost nošení roušek ke dni 10.3.2022. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Relevantní odkazy na weby brazilských institucí:

Webová stránka ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo spravedlnosti a veřejné bezpečnosti

Brazilské velvyslanectví v Praze

Seznam vybraných laboratoří, u kterých je možné získat PCR test, včetně uvedení státu, kde laboratoř působí:

PCR test na letišti Sao Paulo - Guarulhos, Terminal 3
https://pcrcovid.com.br/

laboratoř SABIN (státy DF, SP, PR, MG, MS a SC)
https://www.sabin.com.br/contemais/teste-coronavirus-por-sorologia-igmigg/

laboratoř Fleury (státy SP a RJ)
https://agendecovid.grupofleury.com.br/