português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilský stát Bahia postihly katastrofální záplavy, 21 obětí na životech

Brazilský stát Bahia, ležící na severovýchodě země, postihly silné záplavy, které guvernér Rui Costa označil za největší živelnou pohromu v historii tohoto federálního státu BFR. Podle Brazilského tisku a oficiálních zdrojů si ke dni 29. 12. 2021 tyto záplavy vyžádaly 21 obětí na životech a více než 350 osob bylo zraněno. Více než 471.000 obyvatel Bahia bylo povodněmi různým způsobem postiženo. Okolo 100.000 jich ztratilo obydlí. V 136 městech státu Bahia byl vyhlášen stav nouze.

Pozemní komunikace ve státě Bahia jsou vážně narušeny a významná část je nesjízdná. Podle meteorologické předpovědi mohou deště dále pokračovat. Turisté by neměli do odvolání navštěvovat tuto oblast.

Situace je obzvláště vážná ve městech a lokalitách Ilheus, Itambé, Amargosa, Itaberaba, Itamaraju, Jucurucu, Macarani, Prado, Ruy Barbosa, Itepetinga, Aurelio Leal a Itabuna. Dvě přehrady v Bahia nevydržely nápor po dvou týdnech silných dešťů. Přehrada Igua na řece Verruga se zhroutila z 25. na 26. prosince, brazilské úřady musely evakuovat obyvatele města Itambé. Druhá přehrada se prolomila o sto kilometrů severněji u města Jussiape v neděli 26. 12. 2021. Podle zpráv brazilského tisku hrozí protržení u dalších 10 přehrad ve státě Bahia.

Přívalové deště se podle brazilských meteorologů stěhují nyní směrem k jihu, takže se předpokládají záplavy ve státech Minas Gerais, Sao Paulo a Rio de Janeiro.

Vláda státu Bahia operativně připravuje humanitární a materiální pomoc pro postižené. Podle CNN Brasil rovněž federální vláda hledá zdroje pro rychlou pomoc. Federální vláda již oznámila, že vyčlení 80 milionů reálů (15 milionů USD) na rekonstrukci zničených silnic v Bahia.

V souvislosti se záplavami zaslali soustrastný telegram svým brazilským protějškům prezident ČR Miloš Zeman a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.