português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilci zažijí festival Svěrákových filmů

(Archivní článek, platnost skončena 01.11.2013.)

Ve třech nejdůležitějších městech Brazílie pořádá Velvyslanectví České republiky v Brasília ve spolpráci s kulturními centry Banco do Brasil na přelomu září a října filmovou přehlídku Pai e Filho - Mostra De Cinema Svěrák, neboli Otec a syn - Filmový festival Svěrák. Diváci mohou shlédnout na pětačtyřicet filmových projekcí, na kterých se podíleli Zdeněk a Jan Svěrákovi, mezi nimi bude i oscarový Kolja. Vstupné na všechna promítání je zdarma.

Brazilci se mohou těšit na promítání devíti českých filmů z tvorby Zdeňka Svěráka a jeho syna Jana. Festival začne 19. září 2012 v podvečerních hodinách v São Paulu filmem Obecná škola, který byl nominován na Oscara a získal cenu Český lev za nejlepší režii. Film Kolja, který získal Oskara, Zlatý glóbus a šest Českých lvů, bude promítán druhý den. Festival v tomto městě se bude konat celkem pět dní a každý den budou promítány tři filmové projekce.

V Rio de Janeiru a Brasília bude festival po dobu šesti dnů. V Riu festival začne 25. září a v Brasília 2. října. Budou zde promítány stejné filmy jako v São Paulu, a to Obecná škola, Jízda, Tatínek, Vesničko má, středisková, Vratné lahve, Kolja, Kuky se vrací, Tmavomodrý svět a Kulový blesk. Celkem se v každém městě odvysílá patnáct projekcí, všechny filmy budou v originálním znění s portugalskými titulky.

Festival spoluorganizují kulturní centra Banco do Brazil, v jejichž prostorách se promítání uskuteční. Finanční rámec celého projektu se pohybuje do dvou set tisíc korun. Diváci mají na všechna představení volný vstup a kapacita je zhruba sto míst.

Tato filmová přehlídka je volným pokračováním festivalu Cinema Tcheco, která se uskutečnila minulý rok. Divácky byla velice úspěšná. Jednalo se o průřez české kinematografie obsahující nejznámější filmy žánrové pestrosti a rozdílných režisérů.  Letošní rok se zaměříme na produkci otce a syna Svěrákových.

Zdeněk Svěrák je velice významná česká osobnost. Začínal jako učitel, později se stal dramatikem, scénáristou, hercem a humoristou. Napsal scénář k šesti festivalovým filmům a ve většině z nich i hraje. Jeho syn Jan stál za kamerou sedmi z devíti promítaných filmů. Dostal za ně několik českých i zahraničních ocenění. Jejich vztah z části dokumentuje film Tatínek, který bude na festivalu také vysílán. Srdečně všechny zveme!

Informace o přehlídce v LN.

Tisková zpráva o přehlídce Týdnu.

Dejte nám palec na Facebooku: Pai e Filho - Mostra de Cinema Svěrák na Facebooku.

 

Vratné lahve (2007)

Obecná škola (1991)