português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tradice česko-brazilské spolupráce v oblasti kultury a vzdělání

Kulturní styky jsou tradičně na dobré úrovni a v Brazílii působí řada umělců a profesionálů v celé řadě oborů, kteří spolupracují se svými českými protějšky. V Rio de Janeiru působí Brazilsko-české kulturní centrum, které díky svým projektům představuje českou kulturu pro brazilskou veřejnost. Krajanská sdrzužení jsou aktivní zejména v Sao Paulu a na jihu země.


Oblast kulturní a školské spolupráce

Kulturní styky jsou tradičně na dobré úrovni díky, zejména díky krajanům a jejich potomkům, kteří udržují kontakt s rodnou vlastí. V posledních letech působili v Brazílii různé skupiny umělců, kteří spolupracovali s potomky Čechů. Kupř. v městečku Lidice ve státě Rio de Janeiro (dříve se toto městečko jmenovalo Santo Antonio de Capivari a současné jméno přijalo na počest českých Lidic) fungoval v minulých letech Česko-brazilský výtvarný ateliér.

V oblasti školství se spolupráce odvíjí především v oblasti výměny stáží vysokoškolských studentů a profesorů a vědecké spolupráce mezi univerzitami. Studentská výměna existuje rovněž na úrovni středoškolské, kdy každoročně přijíždí do ČR desítky brazilských středoškoláků na jednoroční studijní pobyt. Rovněž tak existují přímé kontakty mezi jednotlivými univerzitami obou zemí.


Češi v Brazílii

Existují dokumenty svědčící o přítomnosti českých jezuitů na latinskoamerickém kontinentu v letech 1678 a 1755. Mezi lety 1656 až 1705 působil v brazilském teritoriu český jezuita - misionář - Valentin Stansel z Olomouce, který zde připravil půdu pro příchod svých bratří z Tovaryšstva Ježíšova. Byl to rovněž on, který jako první objevil prameny Amazonky.

První stopy českého vystěhovalectví se objevují v roce 1823 ve státě Minas Gerais. Naši krajané přišli z okolí Třeboně, odkud s největší pravděpodobností pocházel rovněž praděd (z matčiny strany) pozdějšího brazilského prezidenta Juscelina Kubitcheca de Oliveira. V jižních brazilských státech Sao Paulo, Paraná, Santa Catarina a Rio Grande do Sul se postupně usadilo na dva tisíce Čechů. Hlavní vystěhovalecké vlny lze zasadit do třicátých let 20. st a dále do souvislosti s událostmi let 1948 a 1968. V Brazílii existuje díky českým krajanům a jejich potomkům několik aktivních krajanských spolků. Mezi ně patří především komunita ze Sao Paula sdružující se již více než sto let, dále pak spolek z Porto Alegre, z Bataypora a nově vzniklý spolek v Nova Petrópolis. Níže uvádíme většinu těchto sdružení:

Sociedade Cultural Brasil-República Tcheca
(sídlo v hl. m. Brasília)

web: http://brasilrepublicatcheca.blogspot.com.br/
předseda: Bohumil Med


União Cultural Tcheco - Brasileira
(Česko-brazilský kulturní svaz)

adresa: 
Rua Hideo Suguiyama, 79 Pq. Jabaquara
04355-100 São Paulo - SP

předseda: José Hlavnička


Oficina Cultural Tcheca e Eslovaca do Brasil
(Česká a slovenská kulturní dílna Brazílie)

adresa: 
Rua Prof. João de Lima Paes, 1844 
79750-000 Nova Andradina - MS, Brasil

představitelé: 
předseda: Dolores Ljiljana Bata Arambasic
místopředseda: Evandro A. Trachta e Silva


Centro de Memoria de Jindrich Trachta
(Centrum památky Jindřicha Trachty)

Adresa sídla:
Rua José Antonio Mourao, 1756
caixa postal 05, Bataypora- MS


Associação Cultural Tcheca-Brasileira
(Česko-brazilské kulturní sdružení)

adresa: 
Av. Cristovão Colombo, 2149, sala 409 
90560-005 Porto Alegre - RS, Brasil

představitelé: 
předsedkyně: Ludmila Estela Drlik 
místopředseda: Merton Wondracek


Associação dos Descendentes de Imigrantes da Boêmia em Nova Petrópolis
(Sdružení potomků imigrantů z Česka)

sídlo sdružení:
Escola Cenecista Bom Pastor
Km 14-RS 235 Linha Brasil
Nova Petrópolis, CEP: 95150-000
RS, Brazílie

představitelé:
předseda: Nestor José Grings
místopředseda: Ovídio Hillebrand