português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pomníku Františku V. Lorenzovi

Dne 4. listopadu 2012 byl ve městě Dom Feliciano v brazilském státě Rio Grande do Sul odhalen pomník českému rodákovi, lingvistovi a esperantistovi Františku Vladimírovi Lorenzovi, který se narodil ve vesnici Zbyslav nedaleko Čáslavi v roce 1872.


F. V. Lorenz emigroval do Brazílie přes Portugalsko ve svých 19 letech, kdy prchal před službou v rakousko-uherské armádě. Vojenská služba se nejen neslučovala s životními hodnotami F. V. Lorenze, který vyznával principy humanismu a pacifismu, ale bylo to rovněž gesto odporu vůči Rakousku-Uhersku. F. V. Lorenz se během plavby z Lisabonu do Rio de Janeiro obstojně naučil portugalsky a byl prvním autorem česko-portugalského slovníku. Po krátkém pobytu ve státě Rio de Janeiro a Minas Gerais se usadil v municipalitě Dom Feliciano ve státě Rio Grande do Sul, kde strávil zbytek svého života. Umírá v roce 1957 v Porto Allegre a zanechává po sobě četnou rodinu a bohaté dílo. Vládl aktivně nebo pasivně104 jazyky, byl činným autorem a překladatelem. Díky finanční podpoře  Ministerstva zahraničních věcí České Republiky, státu Rio de Grande do Sul, municipality Dom Feliciano a zástupců rodiny Lorenzových byly v minulém roce přemístěny pozůstatky F.V. Lorenze do Dom Feliciano a vybudován pomník. Slavnostní ceremonie odhalení se zúčastnilo více než 100 osob, mj. velvyslanec ČR v Brazílii, generální konzul ČR v Sao Paulo, zástupci brazilských institucí a příslušníci rodiny Lorenzů a obyvatelé města.


Descerramento do Monumento a Francisco Valdomir Lorenz
Slavnostní ceremonie odhalení pomníku se zúčastnili mj. velvyslanec ČR v Brazílii I. Jančárek (druhý zprava) a generální konzul ČR v Sao Paulo, P. Procházka (druhý zleva)

 

Monumento a Francisco Valdomir Lorenz
Pomník F. V. Lorenzovi ve městě Dom Feliciano ve státě Rio Grande do Sul