português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bohumil Med, český patriot v Brasília

Český krajan žijící od roku 1968 trvale v Brazílii. Muzikant, profesor klasické hudby na univerzitě, podnikatel s hudebninami. Zakladatel a předseda spolku “Sociedade Cultural Brasil - República Tcheca”.

Profesor Bohumil Med pravidelně přispívá informacemi o aktuálním dění v České republice do sobotní rubriky soukromého rádia v Brasília, Superrádio FM. Zviditelňování České republiky v Brazílii napomáhá ale například také tím, že v rámci svého obchodu s hudebninami šíří české klasické autory a nakupuje hudební nástroje od českých dodavatelů. Velvyslanectví v Brasília s profesorem Medem spolupracuje při organizaci kulturních aj. společenských podniků organizovaných za účelem propagace České republiky. V červnu 2013 Český rozhlas Radiožurnál natočil s Bohumilem Medem rozhovor, který byl odvysílán v rámci pořadu "Zápisník zahraničních zpravodajů". Záznam rozhoru redaktora Jana Kaliby s profesorem Bohumilem Medem.


Narodil se 24. září 1939 v Humpolci. V roce 1963 absolvoval Pražskou státní konzervatoř ve třídě profesora Josefa Schwarze, obor lesní roh. V letech 1965-68 studoval na Janáčkově Akademii múzických umění v Brně. V roce 1968 emigroval do Brazílie.

V roce 1974 byl jmenován profesorem lesního rohu a hudební teorie na státní univerzitě v hlavním městě “Universidade de Brasília”, kde působí dodnes. Jako výkonný umělec hrál v symfonických orchestrech (symfonický orchestr v Riu de Janeiro, zakládající člen Orchestru Národního Divadla v Brasília), v komorních souborech a jako sólista.

Je pravidelně zván jako profesor na mezinárodní prázdninové kurzy, jako konferencista, člen uměleckých porot a jeho články jsou otiskovány v odborných hudebních časopisech. Jako podnikatel je majitelem hudebního nakladatelství „Musimed” a největšího obchodu s hudebninami v zemi. Kromě běžného světového repertoáru nabízí takřka všechny hudebniny vydávané v České republice (Supraphon aj.). Jako pedagog šíří českou hudbu mezi svými žáky na univerzitě, svými články a přednáškami. Proslavil se svými učebnicemi hudební teorie, které jsou dnes používány v celé Brazílii. Je autorem 120 hodinových audiofonických programů o české hudbě. Je zakladatelem a předsedou spolku “Sociedade Cultural Brasil - República Tcheca”

V listopadu roku 2011 byl Bohumil Med vyznamenám prestižním oceněním asociace brazilských podnikatelů v São Paulo oceněním děkan roku 2011 pro nejúspěšnějšího podnikatele v oboru klasické hudby v Brazílii. Diplom: Bohumil Med - Decano 2011.
Je držitelem prestižního ocenění ministra zahraničních věcí České republiky za zásluhy o Českou republiku – Gratis Agit.


Profesor Bohumil a studentka ekonomie Natálie Alejarra při natáčení videoklipů k "Přehlídce českých filmů"

 

přílohy

Decano_do_mercado_musical_2011_1 777 KB PDF (Acrobat dokument) 8.12.2011