português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ANATEL
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazílie bude první zemí Latinské Ameriky se sítí 5G

Brazilská Národní agentura pro telekomunikace (ANATEL) oznámila výsledky licitace sítí 5G, která se uskutečnila 4. a 5. listopadu 2021. Podle této oficiální zprávy se podařilo prodat 85 % nabízených frekvencí za souhrnnou částku 47,2 miliardy brazilských reálů (8,58 miliardy USD). Realizace projektů začne v roce 2022 na úrovni hlavních měst federace a bude pokračovat směrem k menším městům. Brazílie se tak stane podle zdrojů z její vlády první zemí Latinské Ameriky se sítí 5G.
 

Podle vládních i mediálních zdrojů dominovaly zmíněné licitaci největší již zavedené společnosti z oboru mobilních sítí a internetu – Vivo (dceřiná společnost firmy Telefonica), TIM a Claro.

Kromě těchto velkých společností s prostřednictvím licitace dostaly k sítím 5G a k přístupu na brazilský trh rovněž nové společnosti: Cloud2U, Consórcio 5G Sul, Brisanet, Neko, Fly Link a Winity.

Mezi povinnosti spojené s vítězstvími v licitaci patří: zajistit pokrytí s kvalitou 5G ve všech hlavních městech států federace a v Brasília. Posléze zajistit 5G ve městech s více než 30.000 obyvateli. Poskytnout přístup k internetu v kvalitě 4G v okolí všech silnic na úrovni federální sítě pozemních komunikací. Instalovat podzemní optické kabely v místech bez infrastruktury. Zajistit pokrytí minimálně na úrovni 4G v Amazonii v rámci programu Amazonie integrovaná a udržitelná. Zajistit síť 5G pro federální vládní instituce.

Seznam firem, které se účastnily licitace:

 1. Algar Telecom SA
 2. Brasil Digital Telecomunicações LTDA
 3. Brisanet Serviços de Telecomunicações S.A
 4. Claro SA
 5. Cloud2U indústria e comércio de equipamentos eletrônicos LTDA
 6. Consórcio 5G Sul
 7. Fly Link LTDA
 8. Mega Net provedor de internet e comércio de informática LTDA
 9. Neko Serviços de Comunicações, Entretenimento e Educação LTDA
 10. NK 108 Empreendimentos e Participações S.A
 11. Sercomtel Telecomunicações SA
 12. Telefônica Brasil SA
 13. TIM SA
 14. VDF Tecnologia da Informação LTDA
 15. Winity II telecom LTDA

Význam pro české firmy?

Zavádění služeb na úrovni 5G  přinese nové možnosti a potávky například v brazilském zemědělství. Zvýší se zájem o nové technologie, jako jsou například drony.

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada. Velvyslanectví České republiy v Brasília