português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Vláda Brazílie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazílie vypisuje nové tendry v rámci Programu pro investiční spolupráci

Upozorňujeme české podnikatele na brazilský Program pro investiční spolupráci (Investment Partnerships Program), který si klade za cíl propojovat a urychlovat modernizaci veřejného a soukromého sektoru v rámci nových infrastrukturních projektů a privatizací. Program iniciovala brazilská vláda a díky němu vypsala již 140 tendrů v hodnotě 257 miliard Brazilských reálů. Bohaté možnosti zapojení, které mohou být lákavé i pro české firmy, demonstruje široké spektrum projektů, které pokrývají sektory energetiky, těžby, letecké, námořní i pozemní dopravy.
 

V první polovině roku 2019 se uskutečnilo 23 tendrů, k nimž by se mělo připojit dalších 25 do konce letošního roku. Do roku 2022 se očekává schválení dalších 94 projektů. Ve všech případech se jedná zaměřením o velmi podobné sektory: dálnice, železnice, těžba ropy a zemního plynu, energetika, přístavy, letiště a těžební koncese. Podrobnou podobu a přehledný popis jednotlivých plánovaných tendrů včetně mapy jejich regionálního rozložení naleznete zde.

Brazílie je pro Českou republiku z hlediska obchodních vztahů důležitým partnerem v Latinské Americe a druhou nejčastější destinací českého exportu do regionu. Mezi perspektivní sektory pro české exportéry v Latinské Americe patří dlouhodobě energetika, těžba nebo dopravní infrastruktura. Brazilský Program pro investiční spolupráci tak může být pro řadu dodavatelů i subdodavatelů nebo i případných českých investorů velice zajímavý. Cílem Programu je především rozšířit investiční a pracovní příležitosti a podpořit průmyslový a technologický rozvoj. Význam mezinárodního zapojení v tomto procesu hraje důležitou roli, kapitál zahraničních soukromých firem doposud dosáhl až 86,6% (223 miliard Brazilských reálů) celkové hodnoty již realizovaných tendrů.

Co se týče samotného zaměření jednotlivých projektů, z již uskutečněných 140 tendrů představovaly největší část infrastrukturní projekty orientované na přenos, distribuci a produkci elektrické energie. Celkem 94 energetických projektů doplňovalo 16 tendrů na výstavbu letišť, dále 1 projekt na výstavbu dálnice, 21 tendrů počítalo s investicemi do přístavů a program zahrnoval i koncese v ropném průmyslu či těžbě zemního plynu.

Více se o Programu můžete dozvědět také na oficiálních stránkách spravovaných brazilskou vládou: https://www.ppi.gov.br/projeto-crescer-english.

Autor: Ondřej Kašina, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Brasília

(s využitím materiálů a článku Ministerstva průmyslu a obchodu ČR)