português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazílie zvyšuje zahraniční účast v národních aerolinkách

Podíl zahraničního kapitálu v brazilských leteckých společnostech se zvýší ze současných 20% na 49%. Tzv. provisorní opatření, které stanoví změnu dosavadní praxe, už podepsala brazilská prezidentka Dilma Rousseff. Do budoucna se otvírá možnost až 100% podílu zahraničního investora, ovšem pouze v případě reciprocity mezi oběma zeměmi.    
 

Debata o zvýšení limitu zahraničního kapitálu v leteckých společnostech probíhá v Brazílii již řadu let. Nynější rozhodnutí přichází v ovzduší zhoršené ekonomické situace země a v době, kdy letecké společnosti hlásí miliardové ztráty v důsledku zvýšení nákladů spojených s oslabením domácí měny vůči dolaru. Například letos brazilské aerolinky oznámily snížení nabídky svých letů v důsledku nižší poptávky na domácím trhu. Leden byl už šestý po sobě jdoucí měsíc s negativním růstem.

 

Národní Asociace leteckých společností rozhodnutí uvítala, byť podle mnohých jejích členů přichází pozdě. Společnosti, které ovládají brazilský trh, už mají partnerství se zahraničními investory uzavřená. Např. téměř 10% akcií společnosti Gol drží americká Delta Airlines. Akcionáři další společnosti, Azul, jsou americká United a čínská skupina HNA. TAM už prošla procesem spojení s chilským LAN a vytvořila Latam. Očekává se, že zvýšení podílu zahraničního kapitálu přispěje ke zvýšení kvality a konkurenceschopnosti brazilských aerolinek a otevře možnost jejich významnějšímu působení též na zahraničních trzích. Pro investory naopak vstup na brazilský trh představuje rozsáhlé a zajímavé možnosti růstu.

GOL a TAM patří mezi největší brazilské aerolinky

GOL a TAM patří mezi největší brazilské aerolinky