português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Tecnodefesa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilské ozbrojené síly zařadily do výzbroje pontony na vozidlech TATRA

Brazilské ozbrojené síly potvrdily, že v závěru října 2019 zařadily do své výzbroje pontonovou mostní soupravu IRB (Improved Ribbon Bridge) nesenou na vozidlech Tatra Force 8x8. Tato souprava byla začleněna do 5. Ženijního praporu Juarez Távora v brazilském státě Santa Catarina. Akvizice této moderní pontonové soupravy založené na vozidlech Tatra je podle brazilských ozbrojených sil součástí plánu jejich modernizace a souprava má kapacitu 80 tun, což umožňuje přepravu všech druhů obrněných vozidel přes vodní překážky. Jedná se o významný úspěch českého exportu do Brazílie, který má rovněž strategické bezpečnostní přesahy.
 

Pontonová mostní souprava IRB (Improved Ribbon Bridge) nesená na vozidlech Tatra Force 8x8 je výsledek spolupráce českého holdingu Czechoslovak Group a.s. (CSG), především firmy Excalibur Army, a společnosti GDELS. Mostní systém IRB využívají mimo jiné armády Spojených států, Německa, Švédska nebo Austrálie. Nyní bude tyto moderní potnonové mosty používat rovněž Brazílie.

Souprava IRB umožňuje podporu těžké techniky do váhové kategorie MLC 80 pro pásová vozidla a MLC 96 pro kolová vozidla dle standardu NATO vojenské zatěžovací třídy STANAG 2021. Tvoří ji říční a pobřežní pontonové díly, které je možné spojovat do podoby plovoucího mostu nebo přívozového soulodí. Celá souprava sestává kromě vozidel Tatra Force s hákovým nakladačem z několika součástí. Jde o břehové pontonové díly, říční pontonové díly, loď Birdon BEB, pokladač vozovky FCR3 a standardní ISO kontejnery s příslušenstvím. Kromě těchto základních komponentů je možné systém IRB a jeho jednotlivé části doplnit o řadu dalšího příslušenství – například o kotvící systém, ochranný systém mostu, lafetaci zbraní na lodě atd.

Velkou logistickou výhodou je, že vozidla TATRA určená pro IRB soupravy nejsou jednoúčelová. Pro nesení a pokládání pontonových dílů i lodí slouží odnímatelný adaptér BAP (bridge adaptor pallet), který je umístěn na běžný podvozek Tatra Force opatřený univerzálním hákovým nakladačem.

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada Velvyslanectví České republiky v Brasília