português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Krilltech
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilský ARBOLIN nahrazuje umělá hnojiva!

V situaci, kdy konflikt na Ukrajině vyřadil většinu ukrajinských a ruských dodávek umělých hnojiv na světových trh, hledají všechny země nové alternativy. Brazílie, která až dosud dovážela 85 % své spotřeby umělých hnojiv, nyní zkouší nové hnojivo budoucnosti založené na principu nanotechnologií – ARBOLIN. Jedná se o nanotechnologickou látku složenou z organického uhlíku, kyslíku a dusíku. Napomáhá rostlinám v lepším využití vody a živin, zvyšuje jejich odolnost proti suchu a proti ultrafialovým paprskům. Výsledkem je zvýšení výnosů zemědělských plodin, jako například sója a rajčata, o 12 %. Celkově vědci předpokládají, že využití ARBOLINu může zvýšit produkci brazilské rostlinné výroby o 10 % a významně snížit spotřebu umělých hnojiv z dovozu.
 

ARBOLIN – případně v brazilské portugalštině ARBOLINA – je vynález výzkumníků z Universidade de Brasília. Práce na projektu začala v roce 2018 a z tohoto start-upu se nyní stala firma Krilltech, jejíž hodnota je odhadována na jednu miliardu BRL (4,68 miliardy CZK). (https://krilltech.com.br/en/tecnologia-exclusiva/)

Testování účinnosti ARBOLINu, coby náhrady umělých hnojiv, v Brazílii již bylo úspěšně uskutečněno u plodin, jako je sója, pšenice, kukuřice, bavlna a fazole. Podle vynálezců tohoto nanotechnologického preparátu bude možno jej využít téměř u všech zemědělských plodin. ARBOLIN není nijak toxický, neusazuje se v živých organismech, nemá negativní vliv na životní prostředí. Vyrábí se z obnovitených zdrojů. 

Téměř neuvěřitelná je úspornost této látky. Podle jejího výrobce Krilltech stačí pouhého půl litru roztoku ARBOLINu na jeden hektar zemědělského porostu. Zkoušky této inovativní látky se uskutečňují v brazilských státech Mato Grosso, Bahia, Rio Grande do Sul a Goiás.

V zájmu dalšího rozvoje výroby ARBOLINu a testů jeho spolehlivosti a neškodnosti navázali jeho vynálezci spolupráci s ústavem CIMATEC Park ve státě Bahia. Cílem je v nejbližší budoucnosti nahradit tímto přípravkem umělá hnojiva na 40 % brazilských polí, kde se pěstují sója a kukuřice.

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada Velvyslanectví v Brasília