português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ondřej Kašina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilský stát Paraná potvrdil zájem o nákupy technologií pro zemědělství z ČR

Jakožto efektivní propojení nástrojů ekonomické diplomacie a veřejné diplomacie lze charakterizovat incomingovou misi z brazilského státu Paraná, která se uskutečnila na různých místech České republiky ve dnech 18. až 24. srpna 2019. Mise byla organizována a financována v rámci tzv. projektů ekonomické diplomacie, které propojují proexportní aktivity jednotlivých resortů státní správy. Celková příprava projektu v Brazílii se uskutečnila v gesci Velvyslanectví České republiky v Brasília, program delegace v České republice připravilo především Ministerstvo zemědělství.
 

Brazilský stát Paraná je zajímavým a solventním partnerem pro české podniky. Jeho HDP je větší nežli součet HDP Bolívie, Paraguaye a Uruguaye a stát Paraná je více než dva a půl krát větší nežli Česká republika. V rámci Brazílie se jedná o stát, který má konsolidované finance na vládní i soukromé úrovni a má transparentní veřejné instituce. Vzhledem ke skutečnosti, že Paraná patří k největším zemědělským producentům v rámci BFR, připravily Ministerstvo zahraničí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR incomingovou misi s cílem představit relevantním zástupcům Paraná naše nejmodernější technologie pro zemědělství, potravinářství a návazné obory, jako například likvidace biologických odpadů a čištění vody.

Delegaci státu Paraná vedl viceguvernér Darci Piana, kterého doprovázel ředitel Agentury pro rozvoj Paraná Eduardo Bekin. Agentura pro rozvoj Paraná je střechový orgán, který umožňuje propojovat prostředky z veřejných a soukromých financí na důležité akvizice a projekty. Dále se zúčastnil státní ministr zemědělství Norberto Ortigara a federální orgány reprezentovala poslankyně vládní strany PSL Aline Sleutjesová. Zemědělce z 220 družstev zastupoval superintendant svazu Sistema OCEPAR Robson Mafioletti a družstva FRISIA, CASTROLANDIA a CAPAL jejich ředitel Peter Gredanius. Dále se účastnil ředitel Mezinárodního odboru podnikatelské federace FECOMERCIO Rui Lemes, prezident federace dopravců Paraná Sergio Malucelli, majitel potravinářské firmy CERTANO Alimentos Luiz António Dias a předseda dopravního družstva COOPERCAF Edson Zonta.

Delegace státu Paraná navštívila během cesty po naší zemi podnik MEGA ve Stráži pod Ralskem (zpracování syrovátky, biologického odpadu a úprava vody), LIAZ v Liberci (drony), NATURAL Hradišťko (genetika skotu) a měli možnost na bývalém tankodromu u Jihlavy poznat přímo v terénu kamiony TATRA v úpravách pro zemědělství a lesní hospodářství. Dále delegace navštívila podnik HUTIRA Vison v Popůvkách u Brna (čištění vody, zpracování biologických odpadů), MAUNTING Valtice (stroje na zpracování masa).

Ve čtvrtek 22. 8. 2019 se delegace zúčastnila slavnostního zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Členové delegace se setkali s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, s jeho náměstkem Jiřím Šírem a dále s místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Delegaci rovněž uvítala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel. Během účasti na Zemi živitelce delegaci provázel místopředseda Hospodářského výboru Sněmovny a předseda Podvýboru pro vědu, výzkum a inovace a předseda Parlamentní skupiny přátelství ČR – BFR Pavel Juříček a rovněž velvyslankyně České republiky v Brazílii Sandra Lang Linkensederová.

V pátek 23. 8. 2019 se uskutečnilo setkání delegace s českými podnikateli (B2B) v areálu výstavy Země živitelka. Zúčastnilo se 19 zástupců českých firem a podařilo se navázat slibné obchodní kontakty například v oblasti sofistikovaného řízení provozů v agrokomplexech a dále v případě genetiky drůbeže a skotu, v oblasti vakcín.

Na závěr pobytu v Českých Budějovicích delegace navštívila pivovar BUDVAR, kde historie této naší tradiční značky a skvělé výsledky státního podniku podnítily zájem připravit na příští rok podobný projekt zaměřený na dovoz piva, ingrediencí k jeho výrobě a technologií z České republiky do Paraná.

Celá příprava a složení účastníků tohoto projektu ekonomické diplomacie byly příkladem respektování a využití rozdílných vzorců kulturního a obchodního chování v různých částech světa. V Brazílii se tradičně významné zakázky prosazují „shora“ prostřednictvím vysokých představitelů exekutivy a legislativy. Proto se potvrdilo jako efektivní zařadit do delegace kromě ředitelů velkých družstev a jejich svazů rovněž vysoké představitele exekutivy a legislativy. Tímto způsobem se zvyšuje pravděpodobnost prosazení našich exportních záměrů na několika úrovních.

http://cnc.org.br/editorias/sistema-comercio/noticias/comitiva-paranaense-vai-republica-tcheca-conhecer-novas

https://cgn.inf.br/noticia/41839/comitiva-paranaense-conhece-a-tatra

https://cbncuritiba.com/parana-pode-importar-tecnologia-agropecuaria-da-republica-tcheca-darci-piana-comenta/

https://d.arede.info/cotidiano/282279/comitiva-paranaense-participa-de-feira-agricola-na-europa

https://d.arede.info/cotidiano/281872/comitiva-paranaense-visita-a-republica-tcheca

https://www.fabiocampana.com.br/2019/08/piana-participa-da-abertura-de-uma-das-principais-feiras-agricolas-da-europa/

https://contraponto.jor.br/vice-governador-visita-feira-de-zeme-zivitelka-em-ceske-budejovice/

https://www.fecomerciopr.com.br/sala-de-imprensa/noticia/comitiva-paranaense-esta-na-republica-tcheca-para-conhecer-novas-tecnologias-agropecuarias/