português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví Brasília
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilský stát Santa Catarina fascinován naším pivovarnictvím a technologiemi

Ve dnech 10. až 15. září 2018 navštívila Českou republiku 15členná delegace z brazilského státu Santa Catarina. Vedl ji prezident Federace obchodu, služeb a turistiky státu Santa Catarina (Fecomércio Santa Catarina) B. Breithaupt. Dále byli v brazilské incomingové misi přítomni majitelé pivovarů, obchodů, restaurací a zástupci měst státu Santa Catarina, jako je například Blumenau, kde se pořádá druhý největší „bierfest“ na světě. Doprovázel je známý brazilský spisovatel a novinář M. Pereira, který o průběhu návštěvy v ČR a o jednáních s českými podnikateli zveřejnil v brazilských médiích 12 reportáží ještě během programu incomingové mise.

Tato obchodní návštěva z Brazílie se uskutečnila v rámci tzv. projektů ekonomické diplomacie, které financuje a metodicky vede Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s různými rezorty, tentokrát s Ministerstvem zemědělství ČR. 

Federace obchodu, služeb a turistiky státu Santa Catarina (Federação do Comércio de Bens, Serviços e Turismo de Santa Catarina) sdružuje 72 profesních organizací, které zodpovídají za 64 % HDP státu Santa Catarina a vytvářejí 1,4 milionu pracovních míst. Jihobrazilský stát Santa Catarina zodpovídá za 4,2 % HDP celé Brazílie a patří mezi nejrychleji se rozvíjející z ekonomického hlediska. Jeho tradice a kultura jej předurčují, aby byl slibným odbytištěm českého piva, ingrediencí k jeho výrobě a rovněž pivovarnických technologií.

Dne 10. 9. 2018 se uskutečnilo v Ministerstvu zemědělství slavnostní zahájení návštěvy brazilské delegace. Uvítala ji náměstkyně ministra zemědělství V. Šedivá a rovněž zástupce náměstka ministra zahraničních věcí a ředitel Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničí M. Svoboda. Uskutečnila se přímá jednání brazilské delegace se zástupci českých podniků – například firmy CHEOPS a CONTECHIN na výrobu pivovarů, firmy Czech Royal Beer a dále podniků Bohemia Hop, Budvar, Plzeňský Prazdroj, Agra Group, SimplexCZ, FormCon a Sekado. Přítomni byli rovněž zástupci Svazu pivovarů a sladoven ČR.

Poté měli členové brazilské delegace možnost navštívit místa významná pro výrobu piva, ingrediencí a pivních technologií. V okolí Žatce si prohlédli nejprve chmelnice a poté sklady chmele a projevili velký zájem o nákup této nepostradatelné suroviny. Dále navštívili pivovar v zámku Chyše dodaný firmou CONTECHIN. Poté pokračovaly návštěvy delegace v pivovarech Prazdroj v Plzni a Budvar v Budějovicích. Hosté z Brazílie byli fascinováni jak historií počátků výroby plzeňského ležáku, tak i skutečnostmi o pravém původu a vlastnictví značky Budweiser a příběhy o tom, jak Česká republika hájí tuto značku a celkově kvalitu svého piva.

Značný dojem udělal na návštěvníky z jihu Brazílie malebný pivovar v Dalešicích, kde se natáčel dnes již kultovní film Postřižiny. Projevili velký zájem o technologie české firmy CHEOPS s.r.o., které viděli v provozu v rekonstruovaných historických prostorách v Dalešicích.

Tyto úspěšně navázané obchodní vztahy budou záhy pokračovat v březnu 2019 účastí českých podniků na výstavních akcí spojených s výrobou piva ve státě Santa Catarina. I tuto akci podpoří všestranně ekonomická diplomacie Ministerstva zahraničí České republiky a Velvyslanectví ČR v Brasília.

autor: Mgr. Ondřej Kašina, ekonomický rada, velvyslanectví Brasília