português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ondřej Kašina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika a Brazílie posilují spolupráci v oblasti vědy, techniky a inovací a jejich propojení na výrobu a obchod

Rok 2018 byl významný pro zvyšování intenzity a kvality spolupráce mezi Českou republikou a Brazílií v oblasti vědy, techniky a inovací. V průběhu semináře „Inovace a průmysl 4.0“, který se 30. 10. 2018 uskutečnil v brazilském Ministerstvu vědy techniky a inovace, prezentoval výsledky a budoucí kroky v rozvoji této spolupráce ekonomický rada Velvyslanectví České republiky v Brasília Ondřej Kašina. V roce 2019 Velvyslanectví České republiky v Brasília připraví nejméně dvě návštěvy českých vědců a inovativních podnikatelů do Brazílie.
 

V dubnu 2018 se uskutečnila v České republice úspěšná návštěva představitelů vlivné brazilské instituce Národní služba průmyslového vzdělávání (SENAI). V únoru 2019 bude následovat reciproční návštěva českých vědců a zástupců inovativního průmyslu v Brazílii a bude podepsáno Memorandum o porozumění mezi akademiemi věd obou zemí. Na září  2019 připravilo Velvyslanectví České republiky v Brasília projekt ekonomické diplomacie, který přivede do Brazílie naše vědce z robotiky, optoelektroniky, laserových technologií a dalších oborů. Kontakty v Brazílii budou zaměřeny zejména na možnosti konkrétního využití inovací ve výrobě a součástí delegace budou i zástupci našich inovativních podniků, kteří v Brazílii uskuteční jednání B2B.

ZÚ Brasília v současném roce a v roce 2019 jako prioritu podporuje rozvoj spolupráce vědeckých institucí České republiky a Brazílie. Tato spolupráce je však zaměřena nejen na „čistou vědu“, ale rovněž na propojení inovativních průmyslových oborů v obou zemích a hledání B2B kontaktů pro naše podniky s perspektivou exportu.

Během semináře „Inovace a průmysl 4.0“, který se konal 30. 10. 2018 v brazilském Ministerstvu vědy techniky a inovace, uskutečnil ekonomický rada Ondřej Kašina jednání s náměstkem tohoto ministerstva M. S. Martinhão o nadcházejících návštěvách z České republiky a rovněž s profesorem J. O. Gomesem, ředitelem Národní služby průmyslového vzdělávání (SENAI) v brazilském státě Santa Catarina. Jedním z cílů návštěv českých vědců a inovativních podnikatelů v roce 2019 bude právě stát Santa Catarina, kde je mj. středisko výzkumu SENAI v oblasti laserových technologií a optoelektroniky. Jednání o rozvoji vědecké spolupráce a jejích přesahů do inovativního průmyslu se účastní rovněž brazilská Národní průmyslová konfederace (CNI).  Na české straně k aktivním partnerům patří CzechInvest, Akademie věd, Ústav termomechaniky AV ČR a další instituce.

Mgr. Ondřej Kašina, ekonomický rada Velvyslanectví České republiky v Brasília