português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ondřej Kašina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika a Brazílie prioritně rozvíjejí spolupráci ve vědě a výzkumu

"Rok 2019 byl historicky nejvýznamnější v rozvoji spolupráce mezi Českou republikou a Brazílií v oblasti vědy a výzkumu." Zdůraznil to brazilský ministr vědy, technologií, inovací a telekomunikací (MCTIC) kosmonaut Marcos Pontes během jednání s místopředsedou Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny České republiky Pavlem Juříčkem dne 27. 11. 2019. Během hodinového jednání byly upřesněny další kroky k posilování bilaterální spolupráce, mj. postup v zájmu dokončení Smlouvy o spolupráci v oblasti vědy a výzkumu, jejíž návrh MCTIC předalo v květnu 2019, a která je nyní připomínkována v ČR.

Jednání s ministrem vědy, technologií, inovací a telekomunikací (MCTIC) kosmonautem Marcosem Pontesem se v hlavním městě Brasília uskutečnilo v rámci pracovní návštěvy Pavla Juříčka v Brazílii, mj. vzhledem k tomu, že Pavel Juříček je rovněž předsedou Podvýboru pro vědu, výzkum a inovace Poslanecké snemovny Parlamentu ČR. Jednání byli dále přítomni velvyslankyně České republiky v Brazílii Sandra Lang Linkensederová a rada-vyslanec Ondřej Kašina.

Ministr Marcos Pontes úvodem jednání zmínil hlavní strategické směry práce MCTIC: průmysl 4.0, internet věcí, smart cities, agrobyznys 4.0, biotechnologie, zvyšování produktivity a přidané hodnoty ve všech oblastech výroby v BFR.

Pavel Juříček konstatoval, že v rámci těchto brazilských priorit existuje vysoká míra synergie s prioritami ČR a že v mnoha oblastech jsme schopni nabídnout spolupráci. Připomněl, že hlavním impulsem k rozvoji bilaterální spolupráce ve vědě a výzkumu byla úspěšná návštěva české vědecké mise v BFR v únoru 2019. Již se uskutečňují kroky naplánované během této mise, jejichž cílem bude například stáž 10 brazilských studentů technických oborů v podniku Brano a dalších 10 v podniku TATRA Trucks a.s. Kromě toho můžeme nabídnout spolupráci v oblasti robotiky, umělé inteligence, zdravotnictví, čistění vody a při ekologické likvidaci odpadů. Dalším přínosem k této bilaterální spolupráci bude jak vědeckotechnická mise z ČR do BFR v březnu 2020, tak i podnikatelská mise v listopadu 2020 zaměřená na prezentaci našich technologií pro čištění vody a likvidaci odpadu.

Velvyslankyně Sandra Lang Linkensederová uvedla, že od května 20019 je v ČR posuzován brazilský návrh Smlouvy o spolupráci v oblasti vědy, techniky a výzkumu. Předpokládáme, že budeme moci co nejdříve předat naše připomínky. Pak by mohla být smlouva podepsána při vhodné příležitosti, například při oficiální návštěvě brazilského prezidenta v ČR. Poukázala na úspěšné výsledky vědecké bilaterální spolupráce v roce 2019 a jako příklad uvedla vyhlášení „Joint Call“ na podporu společných vědeckých projektů mezi Technologickou agenturou České republiky (TAČR) a hlavní brazilskou vzdělávací organizací SENAI. Připomněla, že na tomto projektu spolupracuje rovněž vědecká instituce Brazilská agentura pro výzkum a inovace (EMBRAPI). Ministr Marcos Pontes přislíbil, že EMBRAPI podpoří rovněž další „Joint Call“ TAČR a SENAI, který bude vyhlášen v rámci návštěvy vědeckotechnické mise v březnu 2020.

Marcos Pontes závěrem shrnul, že skutečnost, že se ČR zaměřuje v rámci bilaterálních vztahů s BFR na vědu, techniku a obranný průmysl, je plně ve shodě s prioritami současné brazilské vlády a s reálnými potřebami BFR.

Ministr Marcos Pontes má v rámci brazilské vlády velkou prestiž mj. kvůli tomu, že je jediným brazilským kosmonautem a jedním z pěti kosmonautů v rámci Latinské Ameriky.

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada Velvyslanectví České republiky v Brasília