português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-brazilský Tescan u ministra pro vědu a technologii Pansery

O budoucí spolupráci mezi výrobcem špičkových rastrovacích elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding a brazilskými vědecko-technologickými institucemi, univerzitami, technologickými parky a dalšími subjekty jednali předseda představenstva společnosti Jaroslav Klíma a obchodní a administrativní ředitel brazilské dceřiné Tescan do Brasil, Rafael Rosetti s ministrem pro vědu a technologii brazilské federace Celsem Pancerou.

Schůzka byla pro českou firmu mimořádně přínosná. Ministr Pancera objasnil budoucí záměry brazilské vlády v oblasti vědy, technologií a inovací, jakož i nové zákony usnadňující financování vědecko-technických projektů a spolupráci v aplikovaném výzkumu. Mj. zatímco Brazílie ještě v roce 2003 věnovala jen 0.9% svého HDP na vědu, technologie a inovace, nyní je to – navzdory tíživé hospodářské situaci – už 1,6% a v roce 2020 to mají být 2% HDP. Celso Pancera rovněž oznámil, že nová vlna programu výměny stipendií Věda bez hranic má být vyhlášena ještě v září tohoto roku. Brazílie tak hodlá vyslat ke studiu do zahraničí dalších 100 tisíc studentů, zhruba 65% z nich ke studiu v postgraduálních programech. Česká republika přistoupila do programu podpisem memoranda již v listopadu roku 2014.

Ambiciózní programy v oblasti VTI tak skýtají v Brazílii velice slibné možnosti pro uplatnění firmy Tescan Orsay. Ministr Pancera vyjádřil přesvědčení, že velká část z již schválených fondů pro vědu a technologii bude využita právě pro spolupráci s firmou Tescan a na pořízení nových mikroskopů, včetně asistenčních služeb a další spolupráce. Tescan Orsay už do Brazílie dodala desítky svých špičkových zařízení, především pro univerzitní, nemocniční a výzkumná pracoviště, laboratoře, převážně státní instituce, a v uplynulém týdnu rovněž v São Bernardo do Campo (stát São Paulo) otevřela novou kancelář Tescan do Brasil. Kromě schůzky s ministrem Pancerou představitelé Tescan jednali v Brasília o budoucí spolupráci též se sekretářem pro vysoké školství brazilského Ministerstva školství, Jesualdem Pereirou.