português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Brasília
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda o sociálním zabezpečení s Brazílií usnadní život pracovníkům z obou zemí

Ve dnech 23. – 27. října 2017 proběhlo v Brasília 1. kolo expertních jednání o uzavření bilaterální dohody o sociálním zabezpečení mezi ČR a Brazílií. Uzavření dohody přinese řadu benefitů pro pracovníky, kteří za účelem výkonu zaměstnání cestují do druhé země

S iniciativou na uzavření dohody přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR již v roce 2014. Dohoda předpokládá rovnost zacházení s pracovníky druhého státu jako s domácími zaměstnanci. Předpokládá mj. sčítání dob placení příspěvků na sociální pojištění v obou zemích a možnost placení důchodu z druhé země.

Během 5 dnů intenzivních jednání se podařilo dosáhnout shody na více než dvou třetinách článků budoucí dohody. Bylo dohodnuto, že příští kolo expertních jednání se uskuteční na jaře 2018 v Praze. V jeho rámci by měl být finalizován text vlastní dohody a dále text správního ujednání k jejímu provádění. Následně budou oběma stranami stanoveny texty souvisejících formulářů. Není vyloučeno, že v příštím toce proběhne ještě 3. kolo jednání, a to opět v Brasília.

Budoucí podpis dohody a zejména její vstup v platnost přinese pracovníkům z obou zemí větší právní jistotu, pokud jde o sdílení dat systémů sociálního zabezpečení obou zemí. Zjednoduší se výměna informací, doby přispívání budou sčítány, stejně jako výplaty důchodů z jedné do druhé země. Velvyslanectví ČR v Brasília tento proces vítá, protože usnadní řadu situací, kdy čeští pracovníci cestují dlouhodobě do Brazílie za účelem práce na projektech výrobní kooperace či např. při zaškolování místního personálu v rámci dodávek technologických celků.


Ing. Petr Klíma, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Brazílii