português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ondřej Kašina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

FrenCOMEX – nový nástroj k rozšiřování zahraničního obchodu s Brazílií

S cílem podpořit liberalizaci zahraničního obchodu a investice v obou směrech byla 6. 11. 2019 založena v rámci brazilského Národního kongresu Parlamentní fronta na podporu zahraničního obchodu a investicí (FrenCOMEX). Slavnostní akt založení FrenCOMEX se symbolicky uskutečnil v prostorách brazilského ministerstva zahraničí za osobní účasti ministra zahraničí Ernesta Araúja.

Ten v projevu zdůraznil, že FrenCOMEX je výrazem shody mezi brazilskou legislativou a exekutivou ohledně potřeby otevírání brazilského trhu a většího zapojení BFR do systému mezinárodního obchodu a investicí. Předsedou FrenCOMEX se stal poslanec z vládní Pokrokové strany (PP) Evair Vieira de Melo (na snímku s ekonomickým radou Ondřejem Kašinou, který ze zúčastnil slavnostního aktu zahájení činnosti FrenCOMEX).

Slavnostního založení FrenCOMEX se dále účastnila jeho viceprezidentka za Senát Soraya Thronicke, která je současně viceprezidentkou parlamentní Skupiny přátelství Brazílie – Česká republika. Dalším viceprezidentem FrenCOMEX byl zvolen za Poslaneckou sněmovnu její místopředseda Marcos Pereira (Strana republikánů), bývalý ministr průmyslu a zahraničního obchodu BFR.

Podle zdrojů z brazilského Národního kongresu vznikla ve formě FrenCOMEX nová mocná lobbystická skupina, která bude mít důležitý vliv na další otevírání brazilského zahraničního obchodu a na odstraňování překážek, které až dosud brzdily tento obchod a investice v obou směrech.

Brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo v projevu při představení FrenCOMEX zdůraznil, že tato nová struktura symbolizuje současnou akutní potřebu většího otevírání brazilského trhu a aktivnějšího zapojení Brazílie do mezinárodního obchodu. V současnosti zodpovídá zahraniční obchod jen za 24 % brazilského HDP, avšak ve skutečnosti je tento potenciál daleko větší. Zaminir dále konstatoval, že vznik FrenCOMEX rovněž symbolizuje shodu mezi brazilskou legislativou a exekutivou, že je nutno společně působit v zájmu většího otevírání se Brazílie zahraničnímu obchodu a investicím. To rovněž zahrnuje větší zájem Brazílie investovat v zahraničí.

„Nemůžeme čekat s otevíráním ekonomiky, až bude všechno v Brazílii a na světových trzích dokonalé. Musíme hned teď skočit do toho bazénu, kde už ostatní úspěšně plavou, a na nic už více nečekat,“ řekl Ernesto Araújo.

Prezident FrenCOMEX Evair Vieira de Melo zmínil jmenovitě Českou republiku jako současný příklad aktivního přístupu k Brazílii, jako příklad vzdálené země, která rozvíjí obchodní a vědeckou spolupráci s BFR. (Jakožto viceprezident vlivné Parlamentní zemědělské fronty byl informován o srpnové návštěvě ze státu Paraná v České republice zaměřené na zemědělské technologie a rovněž o plánech české automobilky TATRA na výrobu kamionů v Paraná. V soukromém rozhovoru poté projevil velký zájem o investice českých firem a o obchodní spolupráci s nimi ve státě Espírito Santo, za který je zvolen jako poslanec do Národního kongresu.)

Viceprezident FrenCOMEX, místopředseda brazilské Poslanecké sněmovny Marcos Pereira zdůraznil význam dosažení funkčního stavu Dohody EU- MERCOSUL, kterou sám aktivně podporuje. Poukázal na skutečnost, že Brazílie se nyní musí dále otevírat zahraničnímu obchodu a diversifikovat partnery. Jedním z důvodů k tomu je neuspokojivý stav obchodu s Argentinou, která tradičně byla po Číně a USA třetím nejvýznamnějším partnerem v obou směrech obchodu. Podíl Argentiny na brazilském zahraničním obchodu se dříve pohyboval mezi 6% až 7%. V letošním roce zatím Argentina přijala pouze 4,4 % brazilského exportu.

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada Velvyslanectví České republiky v Brasília