português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: absfreepic.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Klíčoví hráči brazilského automobilového průmyslu masivně investují

Další důkaz, že Brazílie již překonala svou největší hospodářskou krizi v historii, přinášejí zprávy z automobilového průmyslu. Jen mezi březnem a říjnem 2017 ohlásilo 8 výrobců, že do roku 2022 hodlají v zemi investovat v přepočtu přes 100 mld. Kč.

Brazilský automobilový průmysl byl hospodářskou krizí velmi tvrdě zasažen. V letech 2013 až 2016 došlo k poklesu výroby motorových vozidel o propastných 42 % a sektor přišel o 35 tisíc pracovních míst. Zatímco v roce 2013 bylo vyrobeno 3,7 mil. vozidel, v roce 2016 to bylo pouze 2,2 miliónu. Aktuální předpověď Národního svazu výrobců motorových vozidel (ANFAVEA) zní, že v letošním roce dojde k poměrně robustnímu růstu odvětví a vyrobeno bude nejméně 2,7 mil. vozidel.

V letošním roce byly prozatím ohlášeny tyto investice (v přepočtu na Kč):

  • General Motors - 640 mil.
  • Volkswagen - 370 mil.
  • Scania - 370 mil.
  • Mercedes-Benz - 340 mil.
  • Toyota - 140 mil.
  • Volvo - 140 mil.
  • Renault - 110 mil.
  • MAN - 30 mil.

Zástupci výrobců nákladních automobilů se shodují v tom, že ačkoliv je obnovení růstu poněkud zdlouhavější, než by si sami přáli, již jsou zřetelně patrné známky oživení tažené zejména sektorem těžby a agrobyznysem. Zároveň kvitují vládní kroky v ekonomické oblasti, díky nimž došlo ke snížení inflace a úrokových sazeb, stejně jako ke zklidnění rozpočtové situace v zemi.

Vedení brazilské filiálky automobilky Volkswagen předpokládá, že v příštích čtyřech letech dosáhne růstu prodejů o 40 %. Napomoci by tomu měl i zvýšený export, který se ukázal jako účinná zbraň výrobců během nejvyšších propadů na domácím trhu.

Podle Mapy oborových příležitostí pro Brazílii je automobilový průmysl jednou z nejperspektivnějších oblastí z hlediska českého exportu do tohoto teritoria. Již dnes dosahuje český export položek v tomto oboru bezmála 50 % celého exportu z ČR do Brazílie. Oživení po hospodářské krizi je tak velmi vítaným faktorem, díky kterému mohou současní čeští exportéři rozšířit objemy vývozů do Brazílie a zároveň se otevírá veliká příležitost pro další výrobce, kteří na tomto trhu dosud nejsou přítomni.


Ing. Petr Klíma, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Brazílii