português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Brasília
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva náčelníka Generálního štábu AČR s podnikatelskou delegací v Brazílii

Zástupci českých podniků představili brazilským partnerům radarové a monitorovací systémy, letecké a raketové motory, simulátory, prostředky NBC ochrany a další technologie. Stalo se tak ve dnech 19. - 22. března 2018 v rámci návštěvy náčelníka Generálního štábu AČR, armádního generála Josefa Bečváře, v Brazílii.

U příležitosti návštěvy uskutečnilo Velvyslanectví ČR v Brasília a při něm působící Úřad přidělence obrany projekt na podporu ekonomické diplomacie, a to ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem obrany ČR a Generálním konzulátem ČR v São Paulo.

Kromě jednání vojenských představitelů obou zemí v hlavním městě Brasília navštívila delegace 6. raketometný dělostřelecký oddíl ve městě Formosa ve státě Goiás, kde proběhla statická ukázka raketometného systému ASTROS 2020 brazilských pozemních sil. Další návštěva na velitelství pozemních sil brazilských ozbrojených složek byla ve znamení prezentace obrněného transportéru Guarani, který brazilská strana vyrábí ve spolupráci s firmou IVECO. Vzhledem k tomu, že oba systémy mají velmi variabilní využití, včetně celé řady funkčních nástaveb, existuje zde nemalý prostor pro vzájemně výhodnou spolupráci mezi brazilskými a českými podniky.

V rámci přesunu do São Paulo navštívila delegace sídlo společnosti Avibras, která kromě celé škály obranných technologií využívá při produkci svých výrobků motory a podvozky z produkce Tatra Trucks, přičemž úspěšná spolupráce mezi oběma podniky se datuje již od roku 2004. Následovala návštěva vojenského výrobního závodu výrobce letecké techniky Embraer ve městě Gavião Peixoto, kde byl představen nový vojenský transportní letoun KC390, na jehož vývoji a výrobě se vedle brazilských, argentinských a portugalských podniků podílí také česká společnost Aero Vodochody.

Program návštěvy byl završen jednáním a prezentacemi českých a brazilských firem v sídle Brazilské asociace obranných a bezpečnostních technologií (ABIMDE) v São Paulo a následným B2B jednáním zúčastněných firem během společenského podniku.

Zástupci českých firem, jež tvořily podnikatelskou misi (EGO Zlín, EVPÚ Defence, LOM Praha Trade, MS Line, Omnipol, PBSVB, Retia, VR Group, Oritest, AVEC a místní zástupci dalších českých firem), si příležitost seznámit se s realitou a možnostmi brazilského trhu velice pochvalovali. Na základě jednání během mise vzniklo několik zajímavých kontaktů a příležitostí, které budou v blízké budoucnosti ve spolupráci s brazilskými partnery a za podpory české ekonomicko-diplomatické sítě v Brazílii dále rozvíjeny.

Ing. Petr Klíma, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Brazílii

Galerie


Návštěva náčelníka Generálního štábu AČR s podnikatelskou delegací v Brazílii