português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová brazilská vláda plánuje vlnu privatizace a udělování koncesí

V první vlně budou vydraženy koncese na provozování letišť ve městech Porto Alegre (stát Rio Grande do Sul), Salvador (Bahia), Florianópolis (Santa Catarina) a Fortaleza (Ceará) a přístavních terminálů na paliva v Santarém (Pará) a na pšenici v Rio de Janeiro. Podmínky nejbližších výběrových řízení budou zveřejněny ještě do konce roku 2016.

Nový brazilský prezident Michel Temer dne 13. září 2016 oznámil, že první dražby koncesí a privatizační projekty mají být spuštěny na počátku roku 2017. Jedná se celkem o 25 projektů, jejichž výběr provedl nově založený orgán – Program investičních partnerství (Programa de Parcerias de Investimentos (PPI). Radu PPI tvoří prezident republiky, výkonný ředitel, několik příslušných resortních ministrů a řada představitelů státních finančních a rozvojových institucí. Program privatizací a udělování koncesí s názvem Crescer (Růst) bude zahrnovat státní aktiva v oblasti silnic, železnic, přístavních terminálů, těžby, výroby a distribuce elektrické energie a odpadů. Prezident Temer při vyhlašování projektů prohlásil, že se jedná o „mimořádné otevření se“ brazilské infrastruktury privátnímu sektoru, neboť „musíme čím dál více zdůrazňovat, že veřejná moc na všechno nestačí“. Rozšíření přístupu soukromého sektoru do uvedených odvětví Temer označil jako příležitost pro rozvoj a tvorbu nových pracovních míst.

K nejbližším projektům koncesí budou patřit úseky železnic Norte-Sul mezi Porto Nacional (Tocantins) a Estrela d´Oeste (São Paulo), Ferrogrão mezi městy Sinop (Mato Grosso) a Miritituba (Pará) a Fiol mezi městy Ilhéus a Caetité ve státě Bahia. Ve druhém pololetí 2017 bude rovněž koncesováno pět silničních úseků mezi státy Goiás a Minas Gerais a ve státě Rio Grande do Sul.

Za účelem posílení příjmové stránky veřejných rozpočtů vláda také plánuje vznik nového státního podniku zaměřeného na sázky přes internet a jeho následnou privatizaci společně s nynější loterijní částí státní finanční společnosti Caixa Econômica Federal.

Systém udělování koncesí na provoz infrastrukturních prvků byl rovněž podroben změnám. Napříště budou moci být příslušná výběrová řízení vyhlášena teprve poté, co budou podrobena politické debatě a odsouhlasena Účetním soudem Unie (obdoba Nejvyššího kontrolního úřadu v ČR). Další novinkou bude publikace tendrových podmínek také v angličtině a prodloužení lhůty pro předložení nabídek na 100 dní, obojí s cílem přilákat co nejvíce zahraničních investorů.

 

Ing. Petr Klíma, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Brazílii