português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový rekord brazilského letounu E190-E2, který vyrábí firma Embraer spolupracující s ČR

Dne 2. 7. 2020 vytvořil civilní dopravní letoun brazilské výroby E190-E2 nový rekord své kategorie v délce letu bez přerušení. Letadlo, které vyrábí brazilská firma Embraer, vlastněné švýcarskou společnosti Helvetic Airways, uskutečnilo let v délce 7.488 kilometrů z brazilského města Natal (stát Rio Grande do Norte) do švýcarského Curychu za 9 hodin a 10 minut. Jedná se o nový světový rekord v doletu této kategorie letounu. Pro Českou republiku je brazilský podnik Embraer důležitým obchodním partnerem, protože podnik Aero Vodochody dodává součásti pro jeho víceúčelový moderní letoun KC-39. Aero je plně zodpovědné za vývoj, industrializaci, certifikaci a výrobu pevné náběžné hrany křídla (FLE) a pracuje na industrializaci a výrobě všech dveří, nákladní rampy a druhé části zadního trupu.
 
 

Civilní dopravní letadlo Embraer E190-E2, v tomto případě bez pasažérů, řídili během rekordního letu švýcarští piloti za asistence firemních pilotů z brazilského podniku Embraer. Jeho letadla kategorie E patří k naprosté světové špičce v této menší kategorii. Například model E190-E2 je určen pro 100 až 114 cestujících. Podle odborníků z oblasti letecké dopravy se nyní po pandemii COVID-19 nadále zvýší celosvětově poptávka po menších letadlech této kategorie.

Embraer E-Jet je série regionálních letounů s užším trupem. Jejich výroba byla zahájena v roce 2002. V rámci této kategorie brazilská firma vyrábí menší modely E170 a E175 s kapacitou přibližně 80 míst pro cestující. Model E190 a jeho nejmodernější verze E190-E2 má o 6,34 metru delší trup, o 2,72 metru větší rozpětí křídel a větší ocasní plochy. Pojme až 114 pasažérů. Tento větší model je vybaven výkonnějšími motory General Electric CF34-10E o tahu 82,30 kN.  Model E190 se stal rychle velmi úspěšným.

Jak bylo zmíněno výše, brazilská firma Embraer je důležitým obchodním partnerem ČR v rámci dodávek Aero Vodochody pro model KC-390. Díky tomu jsou součásti letadel nejvýznamnější položkou českého vývozu do Brazílie.

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada Velvyslanectví České republiky v Brasília