português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Public Domain
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nulová cla nově na vývoz do Brazílie v případě 41 položek IT a 535 výrobních (kapitálových) prostředků

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020 / 13:18.)

Vývoz do Brazílie se nyní stává podstatně atraktivnějším i pro české exportéry. Snižují se dovozní cla. V případě IT výrobků a komponentů, které Brazílie nevyrábí, budou postupně plošně do roku 2021 snižována dovozní cla ze 14% na nulu. Stejný proces bude uplatněn u výrobních (kapitálových) prostředků. Tato opatření budou unilaterální a nebudou předmětem multilaterálních ani bilaterálních jednání. Podle Ekonomické sekce DEU Brasília má brazilská vláda zajištěnu dostatečnou autonomii v rámci MERCOSUL, aby tato opatření mohla uskutečnit unilaterálně.  Současně již v závěru roku 2018 byla snížena na nulu dovozní cla do Brazílie u významné části IT technologií a výrobních (kapitálových) prostředků.

Ekonomická sekce Delegace EU v Brasília dne 21. 1. 2019 informovala ekonomické rady ČS EU o nadějné perspektivě dalšího snižování daní na export do Brazílie. Nová vláda prezidenta Jaira Bolsonara hodlá modernizovat brazilskou ekonomiku a postupně snižovat dovozní cla zvláště u výrobků, které nepatří k tradičním nosným oblastem brazilské výroby (ochrana zůstane například u oceli, některých potravinářských výrobků, aut atd.) a přitom jsou potřebné pro rozvoj brazilské ekonomiky.

V případě IT výrobků a komponentů, které Brazílie nevyrábí, budou postupně plošně do roku 2021 snižována dovozní cla ze 14 % na nulu. Stejný proces bude uplatněn u výrobních (kapitálových) prostředků. Tato opatření budou unilaterální a nebudou předmětem multilaterálních ani bilaterálních jednání. Podle Ekonomické sekce DEU Brasília má brazilská vláda zajištěnu dostatečnou autonomii v rámci MERCOSUL, aby tato opatření mohla uskutečnit unilaterálně.  Současně již v závěru roku 2018 byla snížena na nulu dovozní cla u významné části IT technologií a výrobních (kapitálových) prostředků.

Již v závěru roku 2018 přijala brazilská Câmara de Comércio Exterior (Camex) rozhodnutí ve formě Rozhodnutí N° 95 a Rozhodnutí N° 96, která jsou mimořádně zajímavá pro české vývozce.

Rozhodnutí Camex N° 95 snižuje ze 16 % na nulu dovozní cla do Brazílie na výrobky a komponenty IT, které Brazílie sama nevyrábí. Rozhodnutí Camex N° 96 snižuje dovozní cla do Brazílie na 535 výrobních (kapitálových) prostředků, které Brazílie sama nevyrábí a potřebuje k rozvoji své ekonomiky.

Uvádíme v přílohách přesné seznamy všech položek, kterých se týká snížení cel na nulu s HS kódy, podle kterých si mohou čeští exportéři přesně definovat, zda jejich výrobky spadají do nově zvýhodněných kategorií. V oblasti nových nulových cel na IT výrobky se jedná například o počítače na vysoké industriální úrovni s HS 8471.41.90 nebo procesory pod HS 8471.50.10. V oblasti snížení cel na nulu u výrobních (kapitálových) prostředků by pro české vývozce mohly být velmi zajímavé parní turbíny spadající pod HS 8402.11.00 nebo pumpy spadající pod HS 8413.50.90.

Další snižování dovozních cel podepřela nová brazilská vláda dekretem 9.679/2019, který převedl pravomoci změn dovozních a vývozních podmínek z Câmara de Comércio Exterior (Camex) na Zvláštní sekretariát pro zahraniční obchod a mezinárodní záležitosti (SECEAI). Tento nový orgán podléhá novému „ekonomickému superministrovi“ Paulu Guedesovi, který má velmi blízko k prezidentu J. Bolsonarovi a plní jeho linii otevírání brazilské ekonomiky a její modernizace.

Přílohy: Rozhodnutí číslo 95 a 96

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada, Velvyslanectví České republiky v Brasília

přílohy

RESOLUÇÃO Nº 96, DE 7 DE DEZEMBRO DE 2018 620 KB DOC (Word dokument) 21.1.2019

RESOLUÇÃO Nº 95, DE 7 DE DEZEMBRO DE 2018 86 KB DOC (Word dokument) 21.1.2019