português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchodně-podnikatelský seminář Mato Grosso do Sul - Česká republika

Seminář k obchodně-podnikatelským příležitostem mezi Českou republikou a státem Mato Grosso do Sul se uskutečnil 22. března 2016 v hlavním méstě tohoto vnitrozemského brazilského státu Campo Grande. Vytipovanými hlavními oborovými prioritami bylo zdravotnictví, životní prostředí a vodohospodářství.

Akce proběhla v Domě průmyslu (Casa da Indústria) v součinnosti Generálního konzulátu ČR v Sao Paulu, velvyslanectví ČR v Brasília, designovaného honorárního konzulátu ČR v Mato Groso do Sul, CzechTrade v Sao Paulu, státního ministerstva pro hospodářský rozvoj a životní prostředí Mato Grosso do Sul, Federace průmyslu státu Mato Grosso do Sul (FIEMS) a Mezinárodního podnikatelského centra (CIN). Z brazilské strany se akce zúčastnili Jaime Verruck, státní ministr pro hospodářský rozvoj a životní prostředí, šéfka kabinetu prezidenta FIEMS Tassiara Camatti, ředitelka marketingu CIN, Fernanda Barbeta a cca. 40 zástupců firem, podnikatelského a bankovního sektoru.

Seminář uvedl Jaime Verruck, který vyzdvihl ekonomickou agendu jako jednu z řady oblastí, na kterou se spolupráce mezi Českou republikou a státem Mato Grosso do Sul zaměřuje. Tassiara Camatti se zaměřila na ekonomické panorama státu Mato Grosso do Sul a jeho exportní příležitosti. Z hlavních ekonomických indikátorů vybíráme: PIB Mato Grosso do Sul představuje 69 mld. BRL (490 mld Kč.), což jej staví na 16. příčku v rámci Brazílie  a reprezentuje 1,3 % PIB celé země. V přepočtu na hlavu vychází 26 715 BRL (9. pozice v zemi). Nejvýznamnějším sektorem v ekonomice jsou služby (29,5 %), následuje veřejná správa (20,3 %), obchod (19,7 %), průmysl (19,5 %) a na posledním místě je zemědělství (10,9 %).

Z hlediska vývozu jsou nejvýznamnějšími sektory papír a celulóza, ledničky, cukr a etanol, minerály a kovy, rostlinné oleje a kůže. U všech vývozních položek došlo v roce 2015 v porovnání s předchozím obdobím k poklesu, který byl zapříčiněn především nepříznivým vývojem směnného kurzu brazilského reálu. Vedle těchto výrobků je strategickým artiklem produkce masa, především hovězího. Vše jsou sektory, kde se silně investuje – zejména ve zpracování etanolu z cukrové třtiny, kukuřice, výrobě celulózy (celkem 15 mld. BRL v posledních několika letech), ledniček a recyklaci. V Mato Grosso do Sul vzniklo v rámci federální sítě průmyslového vzdělávání (SENAI) inovační středisko zaměřené na biomasu, což je také jedno z odvětví, na které Mato Grosso do Sul sází, a to s ohledem na tradici ve výrobě celulózy a zpracování cukrové třtiny. Náměstek státního ministra Ricardo Sena zdůraznil zájem státu Mato Grosso do Sul na spolupráci  v oblasti biodiverzity, investic v obnovitelné energii a zpracování odpadů.

Pavla Havrlíková, generální konzulka ČR v Sao Paulo, se zaměřila na sektor životního prostředí a energie a nabídku ČR – projekt CzechWater Alliance a Asociaci odpadového hospodářství. Zmínila rovněž firmu HUTIRA, která má zájem o proniknutí na brazilský trh se systémem čištění vod v kontejnerech. Filip Kanda, ekonomický diplomat ZÚ Brasília nejprve představil Českou republiku z pohledu  ekonomické situace a vývoje, a poté prezentoval sektor zdravotnictví, včetně firem z oboru, které již v Brazílii působí, nebo o rozšíření svých aktivit do Brazílie mají zájem (např. Medin, Patron, NIREX,Protonové centrum, Altech, Mediware, Tescan Brno (do Brasil), SMT, MZ Liberec, TSE, UJP, Chemcomex, Patron, Ella-cs, Audy, Beznoska, Daniševský, Cheirón a  Asociaci výrobců zdravotnických zařízení. Designovaný honorární konzul Evandro Trachta popsal aktivity firem, které již v Mato Grosso do Sul působí v oblasti biologické ochrany a chemické ochrany pro civilní i vojenské využití (např. Lanex, Holík, Ego Zlín, Oritest). Marek Zmrzlik, představil aktivity CzechTrade a klienty agentury pro oba sektory, a pohovořil o přípravě české účasti na veletrhu zdravotní techniky Hospitalar v Sao Paulo v květnu 2016. Martin Lošťák,  informoval o působení společenosti LINET na brazilském trhu a o nabídce produktů firmy.

Ze strany brazilských podnikatelů byl projeven zájem o spolupráci v zemědělském sektoru (hovězí maso), automobilovém  průmyslu (náhradní díly pro kamiony), přírodní kosmetice a   reforestaci (zájem o investice do zalesňování s ohledem na výrobu luxusnějších dřevěných materiálů).

Česká republika a Mato Grosso do Sul mají silnou historickou vazbu, města Batayporã e Bataguassu byla založena Janem Antonínem Baťou. V městě Batayporã funguje základní škola J.A. Bati, kde se učí čeština, češtinu je možné studovat i v Centru odkazu Jindřicha Trachty v témž městě nebo v Nové Andradině.

seminář v Campo Grande

seminář v Campo Grande