português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchodní federace státu Paraná posiluje vztahy s Českou republikou

Obchodní federace brazilského státu Paraná  (Fecomércio) má zájem na posilování vazby s českými podnikateli.  Prvním krokem by mohlo být uspořádání odborného semináře, během něhož by Česká republika  představila své prioritní obory a možnosti podnikatelsko-obchodní spolupráce.

To je závěr cesty velvyslance České republiky v Brazílii, Jiřího Havlíka, a generální konzulky České republiky v Sao Paulu, Pavly Havrlíkové, do Curitiby, hlavního města státu Paraná. V Curitibě se oba čeští tituláři setkali s prezidentem Fecomércio, panem Darcym Pianou.

Fecomércio zastupuje 540 tisíc firem, zastřešuje firmy generující 63 % HDP státu, včetně elektrické energie, zemědělství a turistiky a zaměstnává 3 milliony pracujících. Organizuje také veletrhy, pořádá schůzky B2B či pomáhá firmám s formalitami nutnými pro dovoz zboží do země a podobně. V zemědělství je stát Paraná největším brazilským vývozcem kuřecího a hovězího masa, významným vývozcem kávy, cukru, krůt a obilí.

Kromě toho Fecomércio zastřešuje i SESC, což je instituce pečující o vzdělávání, kulturu, sociální a zdravotní zabezpečení rodin členských firem, a SENAC, které je sdružením pro profesní vzdělávání.

Jiří Havlík při snídani s podnikateli, pořádané Fecomércio u příležitosti cesty obou českých zástupců do Paraná, charakterizoval hlavní možné oblasti spolupráce. Pavla Havrlíková připomněla českou firmou Eyelevel, podnikající v oblasti designu interiéru maloobchodu, která je s největší pravděpodobností jedinou aktivní českou firmou v Curitibě.

S ohledem na strukturu ekonomiky státu Paraná, akcentující zemědělství a služby, se otevírají příležitosti pro české podnikatele zejména jako dodavatele techniky pro živočišnou i rostlinnou výrobu.

Autorka: Pavla Havrlíková, generální konzulka, Sao Paulo