português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Privatizace letišť v Brazílii za 2,377 miliardy reálů (14,5 miliardy korun)

Dne 15. března 2019 se formou dražby uskutečnila v Brazílii privatizace letišť ve třech regionech, v jejímž rámci přešla ze státní do soukromé kontroly letiště za celkovou částku 2,377 miliardy brazilských reálů, což odpovídá ekvivalentu 14,5 miliardy českých korun. Byla prodána letiště v brazilské oblasti Severovýchod (Nordeste), Středovýchod (Centro-Oeste) a Jihovýchod (Sudeste).
 

Letiště v oblasti Severovýchod (Nordeste) se podařilo získat po intenzivním a nákladném lobbingu španělské skupině Aena Desarollo Internacional. Hlavním soupeřem byla skupina Zurich Airport. V rámci této oblasti tak přešla do soukromých rukou například letiště ve městech Recife, Paraíba, Maceió a Joao Pessoa.

V oblasti Středovýchod (Centro-Oeste) zvítězilo konsorcium Aeroeste nad nabídkami společnosti Construcap-Agunsa. Týká se to například letišť v Cuiabá, Rondonópolis či Alta Floresta. Místní tisk uvádí, že v tomto případě například reálná zaplacená cena překonala cenu vyvolávací dokonce o 4.739 %.

V rámci oblasti Jihovýchod (Sudeste) byla úspěšná skupina Zurich Airport, která přeplatila nabídky ADP Brasil. Zprivatizována tam byla například letiště ve městech Rio de Janeiro, Vitória a Macaé.

Tyto privatizace podle komentářů brazilských nezávislých ekonomů vynesly současné brazilské vládě zisky značně přesahující původní očekávání, protože v konečném součtu zaplacená částka za všechny tři oblasti překonala o 986 % původní vyvolávací cenu.

Pro české podniky tato dražba nenabízela bezprostřední příležitost, protože celá tato privatizace byla předmětem dramatického zákulisního soupeření, v jehož průběhu byly investovány miliony USD do lobbingu a vytváření konexí. Nicméně pokračující vlna privatizací může otevřít pro mnoho českých firem nové příležitosti v Brazílii. Svědčí o tom jednoznačná vyjádření osobností, které mají nyní vliv na brazilskou ekonomickou politiku.

Rovněž dne 15. března 2019 promluvil na semináři „Nová liberální ekonomie“, kterou uspořádala Nadace Getulia Vargase v Riu de Janeiru, prezident Banco do Brasil Rubem Novaes, který nastínil, že privatizaci se nevyhnou ani dříve kultovní státní mastodonti jako Banco do Brasil, Caixa Economica a Petrobras. Konstatoval, že nevidí žádné důvody, proč by stát měl řídit jakýkoliv podnik s výjimkou Centrální banky.

Tyto obrovské privatizace budou postupně generovat drobnější privatizační, investiční a exportní příležitosti, na které budou moci dosáhnout i české podniky a investoři z České republiky. Zjevně však vážní zájemci o tuto „privatizační bonanzu“ k zajištění úspěšného postupu budou muset investovat do vytváření místních partnerství, kontaktů a konsorcií v Brazílii. Česká ekonomická diplomacie v Brazílii je připravena jim v tom být nápomocná.

Autor: Ondřej Kašina, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Brasília