português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PROPEA - Projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí

Ministerstvo zahraničních věcí v roce 2019 spustilo nový nástroj ekonomické diplomacie ČR na podporu českých firem v zahraničí - projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí PROPEA.
 

V rámci projektů PROPEA poskytují akreditované expertní subjekty působící v zahraničí s podporou zastupitelského úřadu v teritoriu služby ekonomické diplomacie českým firmám, které v příslušném teritoriu působí nebo se na vstup na cílový zahraniční trh připravují. Projekty PROPEA sledují posun od podpory jednorázových obchodních operací českých firem k posilování jejich trvalé přítomnosti v zahraničí, která sebou nese i vyšší přidanou hodnotu pro vnější ekonomické vztahy ČR.

Cílem programu PROPEA je:
-podpořit české firmy, jejichž aktivity v zahraničí se neomezují pouze na export, ale mají spíše investiční charakter
-snížit českým firmám rizika spojená se vstupem na náročné zahraniční trhy
-posílit kapacity České republiky pro podporu trvalejší přítomnosti firem na zahraničních trzích.

Aktivity poskytované v rámci PROPEA jsou cenově zvýhodněné a představují doplněk k individuálním službám, které firmám poskytují zastupitelské úřady a agentury CzechTrade a CzechInvest v zahraničí. Projekty PROPEA jsou tedy doplňkem katalogu služeb Klientského centra pro export a jednotné zahraniční sítě ČR, podobně jako program projektů ekonomické diplomacie PROPED.

Prostřednictvím projektů PROPEA mohou české firmy využít například asistenci při zajištění registrace a certifikace svých výrobků nebo při zakládání pobočky v zahraničí. Kompletní sazebník služeb, které mohou české firmy v rámci projektů PROPEA využívat, obsahuje tyto položky:
-zpracování obchodního plánu pro vstup na trh nebo investici
-zpracování právní, daňové, finanční a legislativní analýzy
-uvedení produktů na trh (pomoc při jednání s finančními institucemi, podpora při zřizování účtu a zajištění financování, založení firmy apod.)
-zajištění licencí, certifikací, registrací produktů a ochranných známek
-zajištění a ověření dokumentace pro import/export a logistiku
-vytváření a koordinace dodavatelských a partnerských sítí
-zajištění propagačních, marketingových a PR služeb
-podpora při spouštění výroby/zahájení činnosti v případě firem z oboru služeb
-využití technického zázemí
-zastupování firmy v místě. (Na komerční smluvní bázi mezi českou firmou a zahraničním zástupcem, bez finanční podpory z rozpočtu PROPEA.)