português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slabší reál a recese přivodily rekordní pád brazilského dovozu

Podle rankingu Světové organizace pro obchod (WTO) Brazílie v loňském roce klesla z 21. na 25. pozici mezi největšími dovozci světa.

Brazilská ekonomická krize a oslabení národní měny, reálu, způsobily Brazílii druhý největší propad v dovozech mezi největšími světovými ekonomikami. Propad v dovozu činil v roce 2015 25,2% a podle WTO má pokračovat i v letošním roce. V loňském roce Brazílie dovezla zboží za 179 miliard dolarů, což je méně, než kolik dovezlo např. Polsko nebo Turecko. Mezi 30 největšími světovými ekonomikami pouze Rusko zaznamenalo větší propad (37%), ovšem v případě Moskvy se tak děje též vlivem embarga ze strany zemí EU a USA a konfliktu na Ukrajině.

V žádném případě tak nejde o dobré zprávy pro české vývozce. Brazilská kupní síla se vlivem recese snižuje a propad v Brazilských dovozech se plně odráží v obchodních vztazích země s Evropskou unií a jejími členskými státy. Poměrný propad ve svých vývozech do Brazílie zaznamenala jak Evropská unie jako celek, tak např. i Česká republika.