português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Statistický růst brazilského HDP je zřejmě jen sezónním výkyvem

Podle brazilského statistického úřadu IBGE zaznamenala brazilská ekonomika v 1. čtvrtletí 2017 růst o 1,0 % oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku. Růst je tažen především zemědělstvím, jehož produkce vzrostla o 15 %, což je nejvíce za posledních 21 let. Je to dáno především skvělou úrodou stěžejních plodin, která meziročně vzrostla v průměru o čtvrtinu. Problémem však je, že podíl zemědělství na brazilském HDP se pohybuje jen mezi 5 a 6 procenty.

Statistika hovoří na pohled jasně – došlo k prvnímu mezičtvrtletnímu růstu HDP po osmi kvartálech poklesu. Vůči 1. čtvrtletí 2016 se však stále jedná o pokles o 0,4 % a kumulovaný propad za poslední čtyři čtvrtletí činí dokonce 2,3 %.

Výkon služeb, jejichž podíl na HDP činí 70 %, podle statistiků v 1. letošním čtvrtletí stagnoval, naopak průmysl (tažen zemědělstvím) vzrostl o cudných 0,9 %. Nadále však klesaly spotřeba domácností (-0,1 %) a vlády (-0,6 %), stejně jako investice (-1,6 %). Růst HDP tak byl z velké části tažen exportem (+4,8 % mezičtvrtletně), a to téměř výhradně zemědělských komodit.

Ekonomové proto zůstávají velmi opatrní. Na zdánlivě pozitivním vývoji je totiž značně problematická skutečnost, že srovnávací základna s loňským rokem je velmi nízká – v 1. čtvrtletí 2016 výkon zemědělství klesl o 8,3 %. Zároveň letošní sklizeň obilovin je nebývale zdařilá – zemědělci jich sklidili o 19 mil. tun více než vloni.

Vše nasvědčuje tomu, že statisticky vykázaný růst v 1. pololetí se ukáže být jen sezónním výkyvem způsobeným nadprůměrnou výší sklizně tradičních exportních komodit, zejména sóji, kukuřice a tabáku. Ostatní komponenty HDP nadále růst nepodporují a vzhledem k aktuální politické situaci v zemi a z ní plynoucí nejistotě nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v nejbližší době dojít ke změně k lepšímu.

Reálně brazilská ekonomika stále přešlapuje na místě. Jejími hlavními rysy jsou momentálně rekordní nezaměstnanost, nedůvěra finančních trhů i spotřebitelů a všeobecná nejistota, která se týká i životně důležitých reforem a procesu jejich schvalování parlamentem. Inflace pod kontrolou a dobrá úroda k nastartování solidního růstu zcela jistě stačit nebudou.

Ing. Petr Klíma, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Brazílii