português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Těžba ropy v Brazílii - roste podíl ostatních těžařů na úkor Petrobrasu

V oblasti prospekce ložisek a těžby ropy a plynu je v Brazílii po dlouhá léta jasně dominantním hráčem státní petrochemický gigant Petrobras. Nejinak tomu bude i v budoucnu, nicméně poslední vývoj naznačuje, že podíl Petrobrasu se díky legislativnímu uvolnění snižuje a do hry stále více vstupují i další významní hráči v oboru.

Podle údajů brazilské Národní agentury pro ropu, plyn a biopaliva (ANP) vzrostl v roce 2016 podíl ostatních těžebních firem o 14 % a jejich výkon dosáhl v průměru 457 tisíc barelů ropy denně. Jedná se o aktivitu firem, jakými jsou např. Shell, Petrogal a Repsol Sinopec. Jejich podíl na celkové produkci tak meziročně vzrostl z 16,5 % na 18,4 %.

Nárůst podílu ostatních firem je dán vývojem v posledních letech, kdy jsou koncese na prospekci a následnou těžbu z hlubokomořských ložisek prodávány v aukcích nejen výhradně Petrobrasu ale i konsorciím tohoto státního podniku s dalšími subjekty. Naproti tomu těžba ve „starých“ mělkých ložiscích je de facto ze 100 % doménou Petrobrasu.

Trendem je, že se bude podíl dalších společností dále významně zvyšovat, a to už v letošním roce, kdy bude zahájena těžba v několika velkých ložiscích. Předpokládá se, že podíl podniků mimo Petrobras na celkové produkci v roce 2017 naroste o plných 90 %, což představuje 415 tisíc barelů ropy denně, a završí tak rok s produkcí na úrovni 870 tis. barelů denně. Z dlouhodobého hlediska by k tomuto vývoji my měl přispět i prodej současných podinvestovaných aktiv Petrobrasu v již dříve těžených ložiscích a další aukce nových hlubokomořských polí.

Brazílie v roce 2016 těžila cca 2,6 mil. barelů ropy denně, což ji řadí na 12. místo na světě těsně za Venezuelu, ale zároveň před takové tradiční těžaře, jako je Norsko, Nigérie nebo Velká Británie. Podle nedávné studie OPEC je Brazílie zemí, kde těžba roste nejrychleji mimo členské země organizace.

Těžba a zpracování ropy v Brazílii patří mezi perspektivní obory z hlediska českého exportu, a patří tak do oborů identifikovaných v Mapě oborových příležitostí. Ideální možností prezentace českých technologií a řešení v uvedených oborech je veletrh Rio Oil & Gas, který se koná na podzim v sudých letech v Rio de Janeiro.

 

Ing. Petr Klíma, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Brazílii