português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výběrová řízení pro 5G budou v Brazílii spojena s rozsáhlými příležitostmi v oblasti infrastruktury

V Brazílii nabírá obrátky vysoká mezinárodní hra o to, kdo ovládne zakázky pro budování a provoz sítí 5G. Gestorem podmínek pro výběrová řízení 5G v BFR je Národní rada pro telekomunikace (ANATEL). Ta měla vydat konečné instrukce dne 1. února 2021, nicméně svůj verdikt zatím odložila. Oznámení podmínek výběrových řízení se očekává v řádu týdnů. Vzhledem k velkému významu a objemu zakázek okolo 5G v Brazílii považujeme za vhodné již nyní informovat o příležitostech, které nabídnou nadcházející výběrová řízení.
 

Brazilská vláda se v rámci soutěžení zakázek 5G dostala do strategicky složité situace, kdy je závislá na Číně kvůli dodávkám účinných látek a surovin pro výboru vakcín proti COVID-19. Současně s negativními ekonomickými důsledky pandemie poklesl podíl průmyslu na exportu BFR na nejnižší úroveň za uplynulých 40 let. To značně zvýšilo význam exportu brazilského agrokomplexu a významná část vývozu potravin směřuje do Číny. V důsledku těchto tlaků je pravděpodobné, že ve výběrových řízeních v rámci vybudování sítě 5G v Brazílii bude umožněna účast čínské firmě HUAWEI. To bude znamenat silnou konkurenci pro firmy, které podnikají v oblasti zařízení, která nabízí také HUAWEI. Současné informace však naznačují, že příležitosti budou i pro jiné zahraniční firmy. Zejméne v oblasti infrastruktury.

Nadcházející výběrová řízení v návaznosti na budování sítí 5G v BFR přinesou i nové příležitosti pro zahraniční firmy, zejména v oblasti infrastruktury. Podle brazilské Národní federace podniků pro instalaci a údržbu sítí (FENINFRA) půjde v rámci budování sítí 5G o kontrakty za 5 miliard reálů (jednu miliardu USD) do sítí pozemních a 1,5 miliardy reálů (300 milionů USD) do sítí podvodních v oblasti Amazonie.

Plán brazilské federální vlády na zavádění 5G předvídá zakázky na vybudování kompletních zařízení na pokrytí signálem oblastí v délce 48.000 kilometrů okolo strategicky významných silnic. Jedná se zejména o silnice BR-163, BR-364, BR-242, BR-135, BR-101 a BR-116. Výběrová řízení budou vyhlášena rovněž na položení 12.000 kilometrů optických kabelů v oblasti Amazonie v tocích řek. Další výběrová řízení budou na položení 7.000 kilometrů kabelů podzemních v brazilské oblasti Severovýchodu (Nordeste).

Příprava konečné varianty pro implementaci 5G v BFR obsahuje kapitolu, která předpokládá vybudování zcela oddělené a zabezpečené sítě pro vládu a úřad prezidenta v brazilském Federálním distriktu. V tomto případě by mohly být vybrány cíleně jiné firmy než čínské, aby vláda BFR dala najevo svoji nezávislost.

Ekonomické oddělení Velvyslanectví v Brasilia nabídne další informace v návaznosti na rozhodnutí Národní rady pro telekomunikace (ANATEL) a podle dostupných zpráv o charakteru výběrových řízení.

Zástupci českých firem, které budou mít zájem o bližší informace o těchto příležitostech, mohou kontaktovat ekonomické oddělení Velvyslanectví v Brasilia prostřednictvím mailu:

Commerce__Brasilia@mzv.cz

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada, Velvyslanectví České republiky v Brasília