português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CZUB
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změna v brazilské legislativě ohledně držení zbraní nabídne nové exportní možnosti

Brazilský prezident Jair Bolsonaro podepsal 7. 5. 2019 Dekret číslo 9.685, jehož hlavním obsahem je zjednodušení přístupu bezúhonných občanů ke zbraním za účelem sebeobrany, lovu a sběratelství. Průzkum mínění občanů ukázal, že 64 % Brazilců podporuje možnost nošení zbraní pro legální sebeobranu. Změny v brazilské legislativě podle místních analytiků povedou k zvýšenému prodeji zejména krátkých ručních palných zbraní, tedy pistolí a revolverů. To může poskytnout nové exportní příležitosti i českým podnikům, které vyrábějí zbraně. Zvláště s přihlédnutím ke slibu prezidenta J. Bolsonara, že co nejdříve budou zrušeny restrikce na dovoz zbraní do Brazílie
 

Nový Dekret 9.685 mění podmínky původně obsažené v Dekretu 5.123/2004 a rozšiřuje možnosti vlastnictví a nošení zbraní. Podle Paragrafu 7, článku 12 nového dekretu budou moci nyní legálně vlastnit střelné zbraně:

Z oblasti veřejné bezpečnosti; Zaměstnanci služby Agência Brasileira de Inteligência; Zaměstnanci vězeňské služby; Zaměstnanci výchovných a převýchovných zařízení; Civilní zaměstnanci z oblasti probační a nápravné; Aktivní i penzionovaní vojáci; Obyvatelé venkovských oblastí; Obyvatelé městských oblastí, kde je prokázána statistika více než 10 vražd ročně na 100 tisíc obyvatel (směrodatné jsou statistiky Instituto de Pesquisa Econômica Aplicada a Fórum Brasileiro de Segurança Pública); Majitelé nebo osoby zodpovědné za obchodní a průmyslové objekty; Sběratelé, sportovní střelci a lovci.

Pro legální vlastnictví zbraně bude nutná řádná registrace. Zájemci, kteří mají doma nezletilé děti nebo žijí s osobami mentálně nemocnými, budou muset prokázat, že mají k dispozici bezpečná zamykatelná úložiště pro střelnou zbraň. Registrace se bude nově vázat k fyzické osobě vlastníka a nikoliv ke konkrétní zbrani. To znamená, že majitel již platného povolení si bude moci opatřit další zbraň bez dalších povolení.

Celkově lze konstatovat, že nový dekret významně rozšiřuje právo legálního vlastnictví střelné zbraně. Kromě širokého spektra služebních osob získávají nyní plošně právo vlastnictví a užití zbraně všichni obyvatelé venkova. Pokud se týká městských obyvatel, podle analýzy brazilské Federální prokuratury (Ministério Público Federal) v současné době všechny brazilské státy včetně Federálního distriktu a hlavního města Brasília naplňují statistickou podmínku Dekretu 9.685/2019, tedy více než 10 vražd ročně na 100 tisíc obyvatel, takže vlastně nový dekret umožňuje legální vlastnictví zbraně rovněž každému městskému obyvateli Brazílie. (Podle mezinárodních pramenů přesahuje počet záměrných vražd na 100 tisíc obyvatel v Brazílii 25, což činí z BFR 12. nejnásilnější zemi světa. Pro srovnání lze uvést, že například v Chile bylo na 100 obyvatel v roce 2017 spácháno jen 2,7 vraždy.)

Nový Dekret 9.685/2019 rovněž prodloužil lhůtu pro obnovení povolení k vlastnictví zbraně z pěti na deset let. Limit k nákupu střeliva se mění z 50 na 1000 nábojů ročně.

Podle brazilského tisku prezident J. Bolsonaro během slavnostního aktu uvedení nového zákona v platnost prohlásil, že hodlá prolomit restrikce na dovoz zbraní do Brazílie. Do 30 dnů se hodlá tímto tématem zabývat spolu s ekonomickým „superministrem“ Paulem Guedesem s cílem stanovit nižší dovozní cla a zrušit stávající omezení. Až do této chvíle byl dovoz ručních palných zbraní do Brazílie omezen dle článku 190 Dekretu R-105, který stanoví, že „zboží, které se v Brazílii vyrábí má buďto zákaz dovozu nebo jeho omezení s možností zvláštních výjimek“. Záhy tak s vysokou pravděpodobností vzniknou nové možnosti exportu českých zbraní do Brazílie.

Autor: Ondřej Kašina, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Brasília