česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CzechTourism
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fotografická výstava Česko Slovensko spolu i samostatně

Výstava 29 finálových černobílých fotografií bude pro velký zájem veřejnosti ještě jednou zpřístupněna od 1. do 30. června v Pro.Laika Gallery v Bratislavě.

Zahraniční zastoupení CzechTourism Slovensko ve spolupráci se společností PRO.Laika připravilo v rámci akcí k výročí 100 let od vzniku Československa fotografickou soutěž. Vítězné fotografie byly slavnostně vyhlášeny v dubnu na vernisáži výstavy „Česko Slovensko společně i samostatně“ v Bratislavě. Nejlepší záběry si budou moci zájemci prohlédnout i v průběhu měsíce června v bratislavské Pro.Laika Gallery. 

Od října 2018 do konce ledna 2019 se mohli milovníci fotografování na Slovensku zapojit do soutěže „Česko Slovensko společně i samostatně“. O tom, že soutěž zaujala, svědčí i fakt, že celkem do ní přišlo téměř 700 fotografií, zachytávajících různé kouty Čech, Moravy i Slovenska. Porota složená se zástupců společnosti PRO.Laika, agentury CzechTourism Slovensko a redakce FOTOma, vybrala autory tří nejlepších sérií fotografií. „Máme radost, že slovenská fotografická veřejnost se zapojila do soutěže v tak hojném počtu. Mnohé fotografie mají nejen uměleckou nebo dokumentární, ale i osobní rovinu a jsou nejlepším důkazem živých propojení mezi našimi dvěma státy. Tato soutěž byla již druhá, kterou jsme realizovali společně s PRO.Laika Gallery a její odezva je výbornou motivací pro pokračování v další spolupráci,“ uvedla při zahájení výstavy Nora Gill, ředitelka CzechTourism na Slovensku.

Vítězem soutěže se stal Ivan Kováč, který zaujal sérií svých street fotografií. Druhé místo získala Jana Sedláková, u které porota ocenila její schopnost vytvořit symboliku i z obyčejných soch. Na třetím místě se umístily snímky Kolomana Zúrika zachycující Alexandra Dubčeka na koupališti Santovka dne 16. června 1968, jak skáče ze skokanského můstku. Do soutěže je zaslal syn zesnulého fotografa Koloman Zúrik, který byl tehdy na koupališti s otcem ještě jako malý chlapec. Vítězové získali fotografickou techniku, pobyty v Česku a hodnotné fotografické publikace.

Tři další oceněné vybrali svým hlasováním i čtenáři online magazínu FOTOma – první dvě místa získaly dvě fotografie od Milana Hlôšky, třetí příčku obsadil Peter Babka.

Vysokou úroveň přihlášených prací ocenil při své návštěvě výstavy i český velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý. Výstava 29 finálových černobílých fotografií bude pro velký zájem veřejnosti ještě jednou zpřístupněna od 1. do 30. června v Pro.Laika Gallery v Bratislavě.