česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Labyrint světa na Komenského náměstí v Bratislavě

V neděli 15. 11.2020, v den 350. výročí úmrtí učitele národů, J. A. Komenského, byla symbolicky otevřena venkovní výstava na Komenského náměstí v Bratislavě.
 

Výstavu připravilo Velvyslanectví ČR ve spolupráci s Českým centrem Bratislava a s podporou Metropolitního institutu Bratislava. Vzhledem k přijatým protipandemickým opatřením byla výstava otevřena bez široké veřejnosti. Výstavu slavnostním projevem zahájil  velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý. Otevření byla přítomna ředitelka Českého centra Bratislava Monika Koblerová a náměstkyně primátora města Bratislavy Lucia Štasselová.

Citlivý kurátorský výběr Jaroslava Anděla nabízí netradiční propojení Komenského textů s jedinečnými kolážemi Miroslava Huptycha. V Labyrintě světa a ráji srdce, nejznámějším díle J. A. Komenského, putuje hlavní hrdina městem, jehož podoba slouží autorovi jako alegorie obrazu světa. Spojení městského útvaru s vyprávěním symbolického příběhu nabízí zajímavou inspiraci pro plánovanou revitalizaci Komenského náměstí. Návštěvník výstavy se tak na chvíli stavá poutníkem ve světě Komenského a účastníkem jeho příběhu. Tato účast propojuje různé časové a významové roviny, a tak obohacuje urbanistickou realitu a zároveň aktualizuje myšlenkové dědictví Jana Amose Komenského v roce 350. výročí jeho úmrtí. Celou výstavu si lze online prohlédnout na Facebooku Českého centra Bratislava nebo na jeho webové stránce.

Galerie


Výstava Labyrint světa