česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ivan Korček
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letošní 28. říjen slavili Češi i Slováci

28. 10. 1918 je významné datum pro oba národy.

I přes současná opatření se podařilo originálním způsobem oslavit významný svátek vzniku České republiky. Bratislava se historicky poprvé probarvila do barev České republiky. Obyvatelé i návštěvníci hlavního města mohli vidět videoprojekci na budově českého velvyslanectví, trikolora zářila také na Českém domě. Jako příspěvek slovenského státu se též bratislavský hrad rozsvítil s podobiznami T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneše s pozadím české vlajky. Byl to velmi unikátní a krásný zážitek pro tento významný den.

28. října 1918 se začala psát historie prvního společného státu Čechů a Slováků, dvou suverénních národů, které spolu vytvořily Československou republiku. O její zrod se významně zasloužil Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. I když se následně cesty našich dvou národů rozešly, stále k sobě máme velmi blízko a věříme, že to tak bude i budoucnu.

V letošním roce jsme tento státní svátek slavili v komornějším duchu, a to pietní akcí a vzpomínkou na náměstí T. G. Masaryka. Věnce k památníku TGM položila prezidentka Slovenské republiky Z. Čaputová, předseda Národní rady SR B. Kollár, premiér E. Heger a další zástupci slovenských ministerstev, úřad primátora města Bratislavy a další významní činitelé. Pietního aktu s hudbou, kladením věnců a slavnostními proslovy se zúčastnili poslanci Národní rady SR P. Osuský a O. Dostal, starostka městské části Bratislava – Staré Město Z. Aufrichtová, zástupkyně velvyslance ČR na Slovensku A. Jermářová, ředitelka Českého centra Bratislava M. Koblerová, velvyslanecký rada Z. Marková, zástupci a členové Českého spolku Bratislava, Klubu občanů ČR na Slovensku,sdružení Mosty a další významní hosté  včetně mladých nadějných judistů bratislavského Sokola.

Netradičně byl svátek oslaven videoprojekcí na budovu Velvyslanectví ČR v Bratislavě, Českého domu Bratislava v Prepoštské ulici a na Bratislavský hrad, kde byla připomenuta společná historie a historické osobnosti té doby, Masaryk, Štefánik a prezident Beneš. Slovo velvyslance ČR na Slovensku pana T. Tuhého k oslavám státního svátku si můžete poslechnout zde a ve vysílání ČT1.

I když jsme nyní rozděleni na dva státy, naše společná historie je nesmazatelná a stále se projevuje jak v běžném životě občanů a jejich provázanosti, tak kultuře, politice a ekonomické spolupráci. Jsme rádi a vážíme si takového přátelství, které stále přetrvává.

Galerie


státní svátek 28.10.2021