česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZVaEZ SR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Tomáš Petříček jednal v Bratislavě s partnery ze zemí V4 a z Turecka

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal v úterý 30. dubna 2019 v Bratislavě s ministry zahraničí států V4 a Turecka. Jednalo se o další akci slovenského předsednictví V4, na které zastupitelský úřad ČR v Bratislavě zajišťoval účast českého zástupce.

Hlavními tématy schůzky byla situace na Blízkém Východě, boj proti terorismu, migrace a vztahy mezi EU a Tureckem.

„Česká republika podporuje politické řešení syrské krize pod patronací OSN. Požadujeme zachování teritoriální integrity Sýrie a stabilizaci země, která by umožnila návrat uprchlíků do vlasti,“ uvedl Tomáš Petříček. Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoglu v diskuzi o Sýrii informoval ministry V4 o posledním jednání astanského formátu a aktuálním stavu vzniku syrské ústavodárné komise. Ministři zahraničí rovněž diskutovali o aktuálním vývoji mírového procesu na Blízkém východě a problematiku Íránu.

Následně se ministři věnovali otázce terorismu a problematice migrace. Ministři V4 ocenili zásadní roli Turecka v boji proti mezinárodnímu terorismu a zvládání migrace a shodli se na nutnosti efektivního využití EU pomoci v rámci druhé tranše Nástroje pro uprchlíky v Turecku.

Dalším tématem schůzky byl stav a vývoj EU – TR vztahů. Ministři V4 potvrdili zájem o dialog s Tureckem a rozvoj EU – TR vztahů v oblastech společného zájmu. Přístupové rozhovory považují za důležitý rámec pro rozvoj vzájemných vztahů. „Věřím, že EU – TR dialog brzy získá na dynamice a dosáhneme pokroku například v modernizaci celní unie,“ řekl ministr zahraničí Petříček.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček své protějšky zároveň seznámil s prioritami českého předsednictví ve V4, kterého se ČR ujme 1. července 2019. Česká republika se zaměří na vnitřní trh, konvergenci, podporu integrace zemí západního Balkánu, Východní partnerství či digitalizaci.

Na okraj jednání turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoglu kondoloval ministru Tomáši Petříčkovi k tragické smrti českého fotbalisty Josefa Šurala, který v Turecku reprezentoval ministrův domácí klub. Ministr Petříček poděkoval ministru Çavuşoglovi za jeho osobní asistenci rodině zesnulého.