česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: KPR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda Senátu navštívil Slovensko

Předseda Senátu Jaroslav Kubera dostál letité tradici a svou první zahraniční návštěvu směřoval na Slovensko. Jednal s prezidentem, premiérem, šéfem Národní rady a ministrem zahraničí, krátce se setkal také s krajany.

V úvodu jednodenní návštěvy Bratislavy zamířil Jaroslav Kubera za prezidentem Andrejem Kiskou. Spolu jednali o aktuální politické situaci v obou zemích, přímé volbě starostů nebo o výuce slovenštiny na českých školách. 

S předsedou Národní rady Andrejem Dankem plánovali společné oslavy výročí Sametové revoluce, při kterém by přímo na Národní třídě v Praze měli zavzpomínat na události před 30 lety společně čelní představitelé Česka, Slovenska i dalších evropských zemí. 

V Bratislavě jednal také s premiérem Peterem Pellegrinim a ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem. Kromě vynikajících vzájemných vztahů mají obě země velmi podobné postoje k většině zahraničních témat. „Zdá se mi, že Češi a Slováci mají tak pevné a blízké vztahy, až je problém vůbec najít téma, o kterém bychom se neshodli,“ poznamenal Kubera, který na Slovensku mezi lety 1969 a 89 pracoval.

Předseda Senátu

Předseda Senátu

Svou první oficiální návštěvu zakončil předseda Senátu vzpomínkou na T. G. Masaryka u jeho sochy v centru Bratislavy, kam položil společně s velvyslancem Tomášem Tuhým a se čtveřicí senátorů květiny. Následně celá delegace před památníkem hovořila s krajany pocházejícími z Česka žijícími v Bratislavě o jejich představách a možnostech podpory. Velvyslanec Tomáš Tuhý ujistil přítomné o připravenosti zastupitelského úřadu vycházet krajanům všemožně vstříc.

Krajani

Krajani