česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie bylo zahájeno

K zahájení předsednictví ČR v Radě EU byl připraven celodenní program jak pro významné hosty, tak i pro širokou veřejnost.
 

Dne 1. července 2022 v dopoledních hodinách měli hosté možnost navštívit českou kulturní památku, a to první československý rychlovlak, jménem Slovenská strela, který jezdil od roku 1936 na trati Praha - Brno - Bratislava. Již tenkrát byla Slovenská strela schopna jet rychlostí 150 km/hod, ale vzhledem ke stavu železnice byla její povolená rychlost 130 km/hod. Slovenská strela ujela vzdálenost mezi Prahou a Bratislavou za 4 hodiny a 20 minut včetně krátké zastávky v Brně. Dnes, po téměř 90 letech, překonají tuto vzdálenost vlaky za 4 hodiny, což je rozdíl zcela minimální. Slovenská strela je unikátní nejen designem karoserie a interiéru, ale především díky elektromechanickému přenosu výkonu. Vlak se rozjížděl na elektrický pohon a následně se automaticky přepnul na čistě mechanický. Slovenská strela je významnou světovou památkou a dokonalá detailní rekonstrukce obnovila její bývalý lesk. Návštěvu Slovenské strely v Muzeu dopravy v Bratislavě otevřel slavnostním projevem velvyslanec České republiky na Slovensku pan Tomáš Tuhý. Vlak si přišli prohlédnout i nejvyšší slovenští vládní představitelé, ministr obrany Jaroslav Naď, ministr vnitra Roman Mikulec, ministr dopravy Andrej Doležal, státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Martin Klus, zástupci diplomatického sboru na Slovensku a řada dalších významných představitelů veřejného života.

Po dopoledním programu v Muzeu dopravy následovalo slavnostní zahájení českého předsednictví v centru Bratislavy na Hviezdoslavově náměstí, kterého se zúčastnil ministr obrany Slovenské republiky Jaroslav Naď a ministr životního prostředí Slovenské republiky Ján Budaj, státní tajemník Ministerstva spravedlnosti a poslanec Národní rady SR Ondrej Dostál, státní tajemník Ministerstva kultury SR Radoslav Kutaš, diplomatický sbor na Slovensku a řada dalších významných osobností. Projev přednesl velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, ve kterém přiblížil motto předsednictví, které vychází z proslovu bývalého českého prezidenta Václava Havla z roku 1996. Zdůraznil, že je potřeba posilovat jednotnou Evropu a chránit její demokracii. Součástí bylo vystoupení  Hudby Hradní stráže a Policie ČR, která kromě jiného zahrála státní hymny ČR a SR a také hymnu evropskou. Akce upoutala nebývalý zájem veřejnosti, která se v centru Bratislavy pohybuje a jejich mobily čile natáčely aktuální dění.  Poté se účastníci přesunuli historickými autobusy do Pálffyho paláce na slavnostní buffet-lunch s hudebním doprovodem klavíristy Milana Jermáře. Odpoledne pokračoval program dojezdem závodu veteránských automobilů „500 km slovenských“ na Hviezdoslavově náměstí a závodem předškolních řidičů na šlapacích autíčkách „100 m bratislavských“. Obě akce se těšily velkému zájmu veřejnosti, stejně tak i výstava aut - veteránů, která byla po ukončení závodu zpřístupněna veřejnosti. Celý slavnostní den zakončily swingové rytmy kapely Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers před starou budovou Slovenského národního divadla. I přes tropické horko, které v Bratislavě panovalo, se celý den vydařil a všichni účastníci si odnesli krásné zážitky. Předsednictví bylo odstartováno a nyní je na nás, jak bude úspěšné.

 

Galerie


Zahájení předsednictví ČR v EU