česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Andrej Babiš se zúčastnil v Bratislavě jednání V4 s Německem

Ve čtvrtek 7. února 2019 se předseda vlády Andrej Babiš zúčastnil summitu premiérů zemí Visegrádské skupiny v Bratislavě. Hostem jednání byla německá kancléřka Angela Merkelová. Po příletu do Bratislavy byl český premiér uvítán velvyslancem Tomášem Tuhým, který spolu se svým zástupcem delegaci po celou dobu pobytu na Slovensku doprovázel.

Summit premiérů Visegrádské skupiny Andreje Babiše, Petera Pellegriniho, Viktora Orbána a Mateusze Morawieckého byl zahájen společným pracovním obědem předsedů vlád V4 s kancléřkou Spolkové republiky Německo Angelou Merkelovou. Předsedové vlád České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska hovořili s kancléřkou o budoucnosti Evropské unie, novém víceletém finančním rámci nebo o vnějších vztazích a migraci. Premiéři zemí V4 spolu s německou kancléřkou přijali společnou deklaraci ke 30. výročí pádu komunistických režimů ve střední Evropě.

Premiéři zemí V4 s německou kancléřskou hovořili také o aktuálních prioritách vzájemné spolupráce, jako například pomoci Maroku. “Největší příliv migrantů je z Maroka a my plánujeme konkrétní projekt, kdy budeme vědět, kam jsou peníze směřovány, a stát, který je dostane, bude vědět, že přišly z České republiky,“ uvedl Andrej Babiš.

Další summit předsedů vlád V4 se uskuteční ještě tento měsíc. Společně s Izraelem budou země V4 diskutovat o spolupráci v oblasti inovací, vědy a výzkumu, kybernetické bezpečnosti nebo vodohospodářství.

Česká republika se připravuje na své předsednictví ve Visegrádské skupině, které převezme po Slovensku 1. července tohoto roku.

přílohy

Deklarace V4+DE 102 KB PDF (Acrobat dokument) 8.2.2019

Galerie


V4+DE