česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Andrej Babiš se zúčastnil v Bratislavě jednání V4 s Japonskem

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 se předseda vlády Andrej Babiš zúčastnil summitu premiérů zemí Visegrádské skupiny v Bratislavě. Hostem jednání byl japonský premiér Šinzó Abe. Po příletu do Bratislavy byl český premiér uvítán velvyslancem Tomášem Tuhým, který spolu se svým zástupcem delegaci po celou dobu pobytu na Slovensku doprovázel.

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek 25. dubna 2019 zúčastnil v Bratislavě třetího setkání představitelů vlád zemí Visegrádské skupiny a Japonska. Hovořili především o spolupráci v oblasti vzájemného obchodu či vědy, výzkumu a inovací. Andrej Babiš a japonský premiér Šinzó Abe následně jednali hlavně o dalším rozvoji ekonomické spolupráce České republiky a Japonska. Český premiér při té příležitosti pozval Šinzó Abeho na návštěvu Prahy u příležitostí 100. výročí navázání diplomatických vztahů.

Podle českého premiéra Andreje Babiše bylo jednání pozitivní. „Japonsko je druhým největším zahraničním investorem v České republice. Máme společné výzkumné projekty s japonskou agenturou pro vědu a technologii. Také jsme mluvili o spolupráci mezi Evropskou unií a Japonskem. Chceme jako V4 také hrát významnější roli ohledně vyjednávání obchodních dohod se Spojenými státy, s Čínou a dalšími zeměmi mimo Evropskou unii, protože máme co říci,“ uvedl.

Jednalo se již o třetí summit zemí Visegrádské čtyřky a Japonska. První se konal v roce 2013 ve Varšavě během polského předsednictví, naposledy se státníci setkali v říjnu 2018 v Bruselu.

CZ+JAP

CZ+JAP

Po jednání V4 zasedl premiér Babiš s japonským předsedou vlády Abem k bilaterálnímu jednání. Hovořili především o ekonomické spolupráci obou zemí. „Japonsko je podle agentury CzechInvest druhým největším investorem v České republice, což je třeba ocenit. Proto si této spolupráce velice vážíme. Na druhou stranu jsem pana premiéra vyzval, abychom vylepšili negativní obchodní bilanci, asi 2,3 miliardy dolarů. A proto hledáme nové trhy pro české exportéry. Japonsko je pro nás velice důležitý trh a je tam velký potenciál,“ uvedl premiér Babiš.

Řešila se i spolupráce mezi státy Visegrádské skupiny s Japonskem během českého předsednictví V4 od července 2019. Důležitým bodem jednání byla i oblast vědy a technologií. Tématem bylo například také konání letních Olympijských her v Tokiu v roce 2020 a projekt Českého olympijského výboru na otevření Českého domu při této příležitosti. Předseda vlády také požádal japonského premiéra o pomoc při hledání vhodné lokality pro sochu Věry Čáslavské, která na OH v Tokiu 1964 získala tři zlaté medaile a dodnes je v Japonsku velmi populární.

Andrej Babiš pozval Šinzó Abeho na návštěvu České republiky u příležitosti 100. výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů, k němuž došlo 12. ledna 1920. „Také jsem pana premiéra požádal o podporu přímé letecké linky. Jsou nějaké úvahy na rok 2020 a já jsem ho požádal, aby to zkusil urychlit a aby na návštěvu v roce 2020 přiletěl touto linkou, což by pro nás bylo skvělé,“ dodal předseda vlády.

Oba premiéři se setkali již podruhé. První setkání proběhlo v říjnu 2018 v Bruselu v rámci setkání Asie–Evropa.