česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomenutí 169. výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 7. 3. 2019 proběhl z iniciativy Velvyslanectví České republiky na Slovensku seminář o odkazu TGM na Právnické fakultě UPJŠ v Košicích. Osobnost prvního československého prezidenta a jeho humanitní ideály připomenuly ve stejný den také vzpomínkové akce před pomníky TGM v Bratislavě v 17:00 hodin a v Košicích v 13:00 hodin.

Zájemci o osobnost Tomáše Garrigue Masaryka a ctitelé jeho odkazu se zúčastnili dne 7. března 2019 semináře Odkaz T. G. Masaryka, který proběhl od 9:00 na Právnické fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Studenti košické univerzity i členové českých krajanských sdružení si vyslechli přednášky o vztahu Tomáše Garrigue Masaryka a Slovenska, o historických vztazích Čechů a Slováků a o tradici slavení 28. října jako státního svátku, která počala již v roce 1919. V následné debatě přítomní otevřeli i témata rozdělení Československa a přínosu tohoto státu pro Košice a východní Slovensko.

Velvyslanectví České republiky si váží účasti předních českých i slovenských historiků, kteří k tématu na akcích pořádaných velvyslanectvím vystupují. Podobné semináře proběhly již v Trnavě, v Banské Bystrici a v Bratislavě.

TGM

TGM

Tentýž den proběhlo od 13:00 kladení květin k památníku Tomáše Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika v Košicích, kterého se účastnili přednášející z výše zmíněného semináře, krajané a zástupce velvyslance České republiky Pavel Sladký.

TGM

TGM

V Bratislavě proběhla vzpomínka tradičně od 17:00 u památníku Tomáše Garrigue Masaryka. Kladení květin se zúčastnili velvyslanec České republiky Tomáš Tuhý a představitelé krajanských sdružení. Důstojnou atmosféru dotvářela dechová hudba Bílovčanka, která hrála moravské písně z rodiště TGM, stejně tak jako skladbu Ach synku, synku či československou hymnu, která akci zakončila. Velvyslanec Tomáš Tuhý ve svém proslovu poděkoval krajanům, kteří vzpomínku na prvního československého prezidenta udržují, a připomenul některé z hlavních Masarykových myšlenek a odkazů.

TGM

TGM