česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uctění památky obětí romského holokaustu

2. srpen je Pamětním dnem obětí romského holokaustu.

Romský holokaust není ukotven v povědomí občanů jako holokaust židovský, nicméně v posledních letech se stále více obrací pozornost k této hrůzné skutečnosti. Odhaduje se, že během II. světové války zahynulo v Evropě okolo půl milionu Romů. Z dokumentace je známo, že v noci z 2. na 3. srpna roku 1944 při likvidaci největšího koncentračního tábora pro Romy v Auschwitz-Birkenau bylo zabito téměř tři tisíce romských mužů, žen a dětí. Proto byl 2. srpen zvolen Pamětním dnem obětí romského holokaustu.

Tento den jsme si připomněli dvěma událostmi:  V Muzeu holokaustu v Seredi se 1. 8. 2022 konala vernisáž výstavy „Pronásledování Romů během holokaustu“ za účasti vládních představitelů, diplomatického sboru a dalších zástupců veřejných organizací. Součástí vernisáže bylo i vystoupení hudební kapely Sendreiovci. Akce se zúčastnil velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Následně 2. 8. 2022 se konal pietní vzpomínkový akt u Památníku obětí romského holokaustu na Slovensku v Muzeu SNP v Banské Bystrici. Pietní akt uvedla hra v podání romských dětí ze sídliště Lunik I a košického divadla „Vyčištění“, která poukázala na snahu o eliminaci Romů během dob II. světové války. Pietního aktu kladení věnců se zúčastnila Zuzana Marková, rada velvyslanectví České republiky na Slovensku.

Galerie


Uctění památky romského holokaustu