česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Žilina župa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Tomáš Tuhý navštívil Žilinu

Ve dnech 5. a 6. března 2019 vykonal velvyslanec České republiky Tomáš Tuhý cestu do Žiliny, kde jednal s předsedkyní samosprávného kraje, s primátorem města, s představiteli krajanů, s rektorem žilinské univerzity a s vedením regionální obchodní a průmyslové komory. Často zmiňovaným tématem bylo dopravní spojení, které omezuje další rozvoj regionu.

Jednání s předsedou a místopředsedou Českého spolku Žilina proběhlo v prostorách Krajské knihovny Žilina, kde se spolek každou první středu v měsíci schází. Velvyslanec Tomáš Tuhý v úvodu poděkoval knihovně za poskytování prostor pro Český spolek Žilina i představitelům spolku za jejich dlouholeté působení.  V rámci debaty zazněly i stížnosti na situaci v Žilině krátce po vzniku Slovenska, kdy byly přejmenovávány ulice (ve městě dodnes není Masarykova ulice ani ulice Boženy Němcové), a kdy český tisk nebyl k dostání.

Následně velvyslanec České republiky navštívil Žilinskou univerzitu, kde jednal s rektorem Jozefem Jandačkou a prorektorem pro mezinárodní vztahy Jozefem Ristvejem. Rektor představil univerzitu, která vznikla v padesátých letech jako vysoká škola dopravy a spojů oddělením z ČVUT. V současné době má 7.600 studenů. 

Po pracovním obědě na univerzitě byl velvyslanec Tomáš Tuhý s doprovodem přijat předsedkyní žilinského samosprávného kraje Erikou Jurinovou. Představitelé kraje informovali o aktivitách, na kterých spolupracují se svými českými partnery, a zdůraznili potřebu vylepšení infrastruktury a dopravního propojení této oblasti Česka a Slovenska. 

žilina

žilina

Ředitel Slovenské obchodní a průmyslové komory Žilina Ján Mišura informoval během následného jednání pana velvyslance o dlouhodobé úspěšné spolupráci s Velvyslanectvím ČR v oblasti podpory rozvoje vzájemných obchodních vztahů mezi ČR a SR.

Na závěr návštěvy Žiliny velvyslanec Tomáš Tuhý jednal s primátorem města Petrem Fabiánem. Tématy jednání byla podpora českým krajanům, dopravní infrastruktura a připravované aktivity, které proběhnou ve spolupráci s českými partnery města Žilina.

Žilina

Žilina