česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: zu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Tomáš Tuhý se účastnil vzpomínkových akcí na Milana Rastislava Štefánika

4. května 2019 uplynulo sto let od tragické smrti Milana Rastislava Štefánika. Toto výročí si připomínalo celé Slovensko.

Milan Rastislav Štefánik byl výraznou osobností, která během svého života ovlivnila chod dějin a přispěla ke vzniku československé armády a samotného Československa. Sté výročí jeho tragické smrti bylo na Slovensku připomenuto tradiční pietou na místě pádu letadla u bratislavského letiště, u nadživotní sochy v letecké uniformě na bratislavském nábřeží a rovněž tradiční celostátní vzpomínkou na mohyle na vrchu Bradlo nad jeho rodnou obcí Košariská. Československé velvyslanectví se účastnilo všech těchto akcí a připravilo samostatnou vzpomínku, která proběhla dne 2. května odpoledne.

Na vzpomínkových akcích velvyslanec Tomáš Tuhý doprovázel českého ministra obrany již v předvečer výročí, kdy 3. května v 19:00 hodin položili spolu se slovenským ministrem obrany a dalšími příznivci Milana Rastislava Štefánika věnce před jednu z dominant Bratislavy - nadživotní sochu generála Štefánika v letecké kombinéze. Následně v sobotu 4. května byla celá česká delegace, vedle delegace francouzského ministerstva armády, nejvýznamnější zahraničním hostem celoslovenských oslav, kterých se účastnili všichni nejvyšší slovenští ústavní činitelé. Na pietě u bratislavského letiště zastupoval české velvyslanectví přidělenec obrany generál Jan Gurník.

MRS

MRS