česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ľuboš Bilačič
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vlády České a Slovenské republiky společně zasedaly ve Valticích

V pondělí 11. 11. 2019 se v moravských Valticích uskutečnilo již 7. zasedání vlád České a Slovenské republiky.

Premiér Babiš přivítal slovenského premiéra Petera Pellegriniho na zámku ve Valticích a současně pak přivítali ministry obou zemí. Jednání se zúčastnila celá česká a slovenská vláda. Delegaci ČR doprovázel velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Po slavnostním zahájení českou a slovenskou hymnou  se delegace přesunuly k jednacímu stolu a společnému slavnostnímu zahájení. Poté probíhaly bilaterální jednání jednotlivých partnerských ministrů odděleně.

Na programu jednání byly především zahraniční otázky týkající se Evropské unie a NATO, a to především o problémech, které by Česko a Slovensko mohly řešit společně. Podle českého premiéra by měly státy spolupracovat především na jednáních v rámci Evropské unie. A. Babiš se vyjádřil, že máme jasné představy o tom, jak by měla Evropská rada fungovat. Měla by to být koaliční vláda Evropy, která by se měla scházet častěji a řešit aktuální otázky a nejednat jen o tom, co naplánují úředníci Evropské komise.

Během jednání byla projednávána spolupráce v oblasti vojenské techniky, především společného nákupu a vývoje nových vojenských zařízení, dále spolupráce v oblasti zdravotnictví – poskytování zdravotnických služeb bez ohledu na státní příslušnost, a to především v příhraničních oblastech. Oceněna byla spolupráce v ekonomice, turistickém ruchu, v oblasti daní, školství či dopravě.

V rámci tohoto setkání došlo k podpisu smlouvy o finančním příspěvku Slovenské republiky Českému domu Bratislava, který bude otevřen tuto sobotu 16. 11. 2019 v Bratislavě.

Na závěr jednání proběhla tisková konference a delegace se rozjely do svých domovských zemí.

 

Galerie


Zasedání vlád ČR a SR