česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Pražský hrad od TGM k Václavu Havlovi v Bratislavě

5. listopadu 2019 byla zahájena výstava o architektonickém vývoji Pražského hradu za posledních 100 let – od dob T. G. Masaryka po Václava Havla.
 

Vernisář výstavy se uskutečnila v Staromestské galérii Zichy za přítomnosti starostky Starého Města Bratislava Zuzany Aufrichtové, radního města Prahy Petra Burgra, zástupkyně velvyslanectví ČR Zuzany Markové a dalších hostů. Po úvodních slovech představitelů Bratislavy, Prahy a velvyslanectví ČR autoři výstavy Alan Pajer a Jan Gloc představili projekt  zmapování změn interiéru a exteriéru Hradu, na které měla vliv doba, ve které probíhaly - od dob vzniku československého státu přes socialistické období naší historie až po obnovu demokracie v našich zemích v r. 1989. Každá tato doba měla vliv na výzdobu a úpravu Hradu tak, jak byla funkčnost či krása vnímána aktuální vládnoucí garniturou.

Expozice nabízí fotografie z dílny Alana Pajera a Jana Gloce ze Správy Pražského hradu, které návštěvníkům kromě jiného zpřístupňují srovnání pracoven prezidentů T.G. Masaryka a V. Havla na jedné straně a G. Husáka na druhé straně. „Tomáš Garrigue Masaryk dělal rekonstrukce Pražského hradu srdcem, stejně jako Václav Havel, což je vidět i na jejich pracovnách,“ přiblížil fotograf Alan Pajer.

Galerie


Pražský hrad od TGM k Havlovi