česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dušan Kovár
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínka na operaci ANTROPOID

Dne 27. května uplynulo 78 let od jednoho z největších odbojových činů v okupované Evropě, atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
 

Operace Antropoid vedená rotmistrem Jozefem Gabčíkem a rotmistrem Janem Kubišem, za pomoci mnoha československých vlastenců, se uskutečnila 27. května 1942 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava jako odplata za nastolený teror po příjezdu R. Heydricha jako zastupujícího říšského protektora, kdy padlo téměř 500 rozsudků smrti a dalších cca 2200 lidí bylo odvlečeno do koncentračních táborů.

Atentát se uskutečnil dne 27. května 1942, kdy protektorův vůz musel přibrzdit v ostré zatáčce u Vychovatelny v Praze – Libni, kudy Heydrich jezdil ze svého sídla na Pražský hrad.  Situace byla značně nepřehledná, protože právě místem projížděla tramvaj. Gabčík měl Heydricha z bezprostřední blízkosti zastřelit, ale jeho samopal se však v kritický moment zasekl. Naštěstí jej duchapřítomný Jan Kubiš zasáhl bombou, která sice nezasáhla celý vůz, ale poničila jeho pravou zadní část. Střepiny zasáhly také Heydricha do pravého boku. Heydrichův stav se postupně zlepšoval, ale nakonec dostal otravu krve a 4. 6. 1942 následkům zranění podlehl.

78. výročí operace Antropoid jsme si připomněli 27. 5. 2020 v obci Poluvsie, odkud Jozef Gabčík pocházel a kde je také umístěn jeho památník.  Pietního aktu kladení věnců se zúčastnil velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Galerie


Antropoid