česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MS Modra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pámátníku Samuela Zocha

Velvyslanec ČR Tomáš Tuhý se 18. prosince 2018 zúčastnil odhalení památníku jednoho z autorů Martinské deklarace a významného československého politika Samuela Zocha v Modre.

Samuel Zoch byl evangelický kněz a československý politik. Stál u zrodu Martinské deklarace, kterou se slovenské elity přihlásily ke společnému státu Čechů a Slováků. Stal se prvním československým županem Bratislavské župy, v této funkci byl hlavním řečníkem na pohřbu Milana Rastislava Štefánika, avšak zejména vykonavatelem převzetí moci československou správou.

Jako biskup evangelické církve augsburského vyznání byl po své smrti v roce 1928 pohřben v Modre, sídlením městě biskupa západního distriktu.

Město Modra, bratislavská župa a evangelická církev augsburského vyznání si připomněly tuto významnou osobnost vybudováním památníku, který byl odhalen dne 18. prosince 2018 v centru města.

Velvyslanec České republiky Tomáš Tuhý ve svém projevu připomněl životní postoje a úspěchy Samuela Zocha, poděkoval za vybudování pomníku tomuto muži, který se zasloužil o budování Československa, a vyjádřil víru v pokračování a rozvoj česko-slovenské vzájemnosti.

Samuel Zoch

Samuel Zoch