česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zimní sezóna 2022/2023 na Slovensku

Základní informace pro cestující za rekreací na Slovensko.

Vstup na Slovensko a pobyt na jeho území je nyní možný bez jakýchkoliv hygienicko-epidemiologických omezení, v podstatě za stejných podmínek, jako tomu bylo v době před pandemií Covid 19. Rovněž tak jsou zrušena veškerá omezení na hranicích a nevyžaduje se žádná registrace zahraničních návštěvníků.

Lyžařská sezóna na Slovensku již byla zahájena, informace o lyžařských střediscích naleznete na stránkách www.slovakia.travel. Pro rodiny s dětmi je k dispozici užitečný web www.travelking.sk, který informuje o vhodných střediscích a aktivitách právě pro děti.

V Tatrách každoročně dochází k mnoha úrazům, a často i fatálním, proto doporučujeme sledovat a dbát informací Horské služby Slovenska: https://hzs.sk. Horská záchranná služba také provozuje portál www.laviny.sk, který aktuálně informuje o lavinových nebezpečích. Před cestou je dobré si přidat  do telefonu SOS číslo Horské služby, což je 18300, s předvolbou +421,  a aplikaci Horské záchranné služby Aplikácia | Horská záchranná služba (hzs.sk) , která kromě varování také umožní sdělit okamžitě informaci o poloze a tak urychlí příchod pomoci v případě potřeby, dále také číslo konzulární pohotovosti velvyslanectví ČR v Bratislavě, tj. +421 903 287 003

Cestovní a úrazové pojištění

Upozorňujeme, že stejně jako na cesty do Rakouska, Německa, Itálie a ostatních zemí, je velmi žádoucí uzavřít cestovní a úrazové pojištění. V případě úrazu či jiných zdravotních komplikací volejte asistenční službu sjednaného cestovního pojištění. Zásah Horské záchranné služby či repatriace do vlasti nejsou ze zákonného zdravotního pojištění kryty.

Rovněž tak doporučujeme registraci do systému DROZD: https://drozd.mzv.cz, který umožňuje účinně poskytovat aktuální upozornění k cestám a pobytu. Zaregistrovaným osobám pak MZV ČR může poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před případným hrozícím nebezpečím plynoucím z přírodních katastrof, bezpečnostních incidentů a hrozeb i sociálních nepokojů. V případě nenadálé situace (mimořádné události) slouží poskytnuté kontakty pro účely organizování rychlé účinné pomoci občanům v nouzi.

Informace pro řidiče

Na Slovensku platí stejné dopravní předpisy jako v Čechách. Pro jízdu po dálnicích je nezbytné mít dálniční známku, kterou si můžete zakoupit elektronicky na www.eznamka.sk

Druh dálniční známky

Cena v roce 2022

Cena v roce 2023

10 dní

10 EUR

12 EUR

30 dní

14 EUR

17 EUR

365 dní

50 EUR

60 EUR

Roční (od 1.1.2023 do 31.1.2024)

50 EUR

60 EUR

 

Důležitá telefonní čísla záchranného systému:

Hasiči  150

Policie 158

Tísňová linka záchranné zdravotní služby      155

Euro-tísňové volání: 112