česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-slovenské ekonomické a podnikatelské fórum

(Archivní článek, platnost skončena 06.06.2022.)

Dne 4. června 2018 se uskutečnilo v hotelu Holiday Inn v Žilině Česko-Slovenské ekonomické a podnikatelské fórum. Akce se konala v rámci PROPED (projekt na podporu ekonomické diplomacie) u příležitosti 100. výročí založení společného státu Čechů a Slováků.
 
 

Česko-slovenské ekonomické a podnikatelské fórum zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, Krajskou hospodářskou komorou Zlínského kraje, Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje, Slovenskou obchodní a průmyslovou komorou a Slovenskou agenturou pro rozvoj investic a obchodu (SARIO). Za českou stranu byla akce financována Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.   

V dopoledních hodinách se uskutečnilo Česko-slovenské ekonomické fórum za účasti 120 osob. Za slovenskou stranu na ekonomickém fóru vystoupili prezident Slovenské republiky v letech 2004-2014 Ivan Gašparovič, předsedkyně Žilinského samosprávného kraje Erika Jurinová, předseda Slovenské obchodní a průmyslové komory (SOPK) Peter Mihók, předseda představenstva SOPK Žilina Milan Vašanič, generální ředitel Slovenské agentury pro rozvoj investic a obchodu Róbert Šimončič a ekonomický a obchodní rada Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze Dagmar Urbanová.

Za českou stranu na ekonomickém fóru vystoupili náměstek ministra průmyslu a obchodu Ondřej Malý, bývalá velvyslankyně ČR ve Slovenské republice Livia Klausová, výkonný ředitel Institutu Václava  Klause Jiří Weigl, viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl a ekonomický a obchodní rada Velvyslanectví ČR v Bratislavě Jaroslav Remeš.

Vystupující se ve svých prezentacích či projevech zaměřili především na úspěšné příběhy ve stoletém ekonomickém a sociálním vývoji Česko-Slovenska v rámci střední Evropy, současnost a možnosti dalšího rozvoje hospodářských vztahů ČR a SR, investiční a obchodní vztahy mezi ČR a SR, hlavní milníky vývoje ČeskoSlovenska.

V odpoledních hodinách se uskutečnilo Česko-slovenské podnikatelské fórum za účasti 30 slovenských a 18 českých firem, které měly dohromady více než 100 bilaterálních jednání. Akvizici českých firem na podnikatelské fórum zajistily společně Hospodářská komora ČR, Krajská hospodářská komora Zlínského kraje a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. Akvizici slovenských firem na podnikatelské fórum zajistily Slovenská obchodní a průmyslová komora, Slovenská agentura pro rozvoj investic a obchodu (SARIO) a Slovenská obchodní a průmyslová komora v Žilině. Časový harmonogram jednotlivých bilaterálních firemních schůzek zajistilo SARIO.     

Hlavním cílem ekonomického fóra bylo diskutovat ekonomickou dimenzi česko-slovenských vztahů a zdůraznit nutnost urychleně dokončit propojení dopravní infrastruktury mezi ČR a SR pro intenzivnější rozvoj vzájemných ekonomických vztahů. Hlavním cílem podnikatelského fóra bylo podpořit další rozvoj vzájemných obchodních vztahů ve vytipovaných oborech podle mapy oborových příležitostí pro Slovensko - tj. strojírenství, kovozpracující průmysl, dopravní strojírenství, energetika, elektrotechnický průmysl a ekologie.   

SR je pro ČR 4. největší obchodní partner s podílem 6,4 % na celkovém zahraničním obchodu ČR, 2. největší vývozní trh s podílem 7,7 % na celkovém českém vývozu a 4. největší dovozní trh s podílem 4,8 % na celkovém českém dovozu. Pro většinu českých firem a podnikatelů je SR první volba jako exportní destinace. Důvod zájmu českých podnikatelů o slovenský trh je logický. Expanze na Slovensko je jednodušší než na jiné trhy. Klíčovou roli hraje minimální jazyková bariéra, teritoriální blízkost, společná historie či blízká mentalita.

Češi jsou dlouhodobě nejčastějšími zahraničními vlastníky slovenských firem. Meziročně jich přibývají řádově stovky. Aktuálně čeští podnikatelé vlastní 10.341 slovenských firem. Důležitou roli v nárůstu českého kapitálu na Slovensku hraje i příznivý vývoj ekonomik obou zemí, podnikatelské prostředí nebo obchodní potenciál růstu.

ČR je po Nizozemsku a Rakousku 3. největším zahraničním investorem na Slovensku. České investice dosáhly téměř 5 mld. eur a směřují především do energetiky, strojírenství, chemického průmyslu, potravinářství, obranného a bezpečnostního průmyslu. Mezi významné české investory na Slovensku patří firmy Energetický a průmyslový holding, Agrofert, Česká zbrojovka, Czechoslovak Group, TTS Třebíč, Charvát Group, Hamé.

Podle závěrů z Česko-Slovenského ekonomického a obchodního fóra patří k prioritám obou zemí udržování dobrých sousedských vztahů, zintenzivnění vazeb mezi českými a slovenskými firmami a sbližování občanů.


Vypracoval: Jaroslav Remeš - obchodní a ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bratislavě